Latvijas pārstāvji cer šaha Olimpiādē cīnīties par augstām vietām

20.09.2018
Foto - LETA

Latvijas Šaha federācija (LŠF) ceturtdien pauda cerību cīnīties par augstām vietām Gruzijā gaidāmajā šaha Olimpiādē, aģentūrai LETA sacīja organizācijas prezidents Āris Ozoliņš. Jau 43.šaha Olimpiāde no 23.septembra līdz 6.oktobrim norisināsies Gruzijas pilsētā Batumi.

"Šogad uz Olimpiādi brauc pati jaunākā izlase vecuma ziņā. Vīriešiem līderis ir Igors Kovaļenko, kurš ir bijis Eiropas vicečempions un viens no kontinenta vadošajiem šahistiem. Visi izlases šahisti ir augšupejoši ar augošu reitingu un ceram, ka viņi nostartēs labi," pauda Ozoliņš.

Gaidāmajā Olimpiādē Latviju "Open" grupā pārstāvēs Kovaļenko, Artūrs Neikšāns, Ņikita Meškovs, Toms Kantāns un Artūrs Bernotas. Savukārt sieviešu turnīrā startēs Laura Rogule, Ilze Bērziņa, Linda Krūmiņa, Elīna Otikova un Elizabete Limanovska.

"Minimālais uzdevums ir nostartēt labāk par Igauniju un Lietuvu. Kā arī otrs uzdevums ir sasniegt rezultātu, kas nav zemāks par mūsu reitingu. Cīnīsimies par labām vietām," uzskata Ozoliņš.

LŠF vadītājs sacīja, ka arī meitenēm nekad nav bijusi tik jauna komanda.

"Sastāvā ir Latvijas čempione Limanovska, kā arī Elīna Otikova, Laura Rogule un Linda Krūmiņa. Protams, liels zaudējums mūsu izlasei ir Danas Reiznieces-Ozolas netikšana komandā, jo turnīra laikā Latvijā ir Saeimas vēlēšanas. Tomēr tādējādi radīsies iespēja jaunajām šahistēm, kuras varēs sevi turnīrā apliecināt. Meitenes ir nolēmušas nopietni nodarboties ar šahu, un viss ir viņu rokās," pauda Ozoliņš.

"Šī brīža izlases šahisti ir mūsu jaunās zvaigznes. Ceram, ka viņiem ir liela motivācija izaugt par labiem spēlētājiem," pauda Ozoliņš.

Latvijas izlasē pašlaik ir atgriezies leģendārais treneris Edvīns Ķeņģis, kurš ir trenējis Apvienoto Arābu Emirātu izlasi.

"Edvīns ir atgriezies un trenē vīriešu izlasi, kas mums ir liels pienesums. Meitenes trenē Zigurds Lanka, kurš ir stājies vietā aizsaulē aizgājušā Aloiza Kveiņa vietā. Ceru, ka šo treneru darbs mums nesīs augļus," pauda LŠF prezidents.

Ceturtdien notikušajā pasākumā dalībnieki atskatījās arī uz augustā Rīgā notikušo Eiropas jauniešu čempionātu.

"Vēlamies pateikt lielu paldies dalībniekiem, organizatoriem un visiem, kas iesaistījās šī turnīra organizēšanā. Sezonas laikā bažījāmies, vai spēsim šo pasākumu vispār sarīkot. Varam pateikties arī viesnīcām, kuru dēļ mums izdevās vienoties par dažādām svarīgām organizēšanas lietām, kas saistītas ar dalībnieku izmitināšanu. Nebija viegli, jo sacensībās bija ļoti daudz šahistu," norādīja Ozoliņš.

Pasākuma laikā Eiropas jauniešu čempionāta organizācijā iesaistītajiem tika piešķirti atzinības raksti.

Prieku par Rīgā notikušo turnīru pauda arī Reizniece-Ozola (ZZS).

"Šaha federācijā ir bijuši labi apstākļi, jo Olimpiādei dalībnieki negatavojas pa galvu pa kaklu, bet sistemātiski. Šahs nav sprints, bet maratons, tādēļ ir nepieciešams ilglaicīgs darbs. Diezgan zīmīgi, ka pirmdien uz Latviju brauc pāvests un viņam tiks dāvinātas šeit adītas zeķes un īpašs šaha komplekts. Vēlu Latvijas pārstāvjiem veiksmi sacensībās," sacīja Reizniece-Ozola.

Pirms diviem gadiem notikušajā šaha Olimpiādē Latvijas vīri izcīnīja 17.vietu, bet dāmas ierindojās 44.pozīcijā.

Šaha Olimpiādes tiek rīkotas ik pēc diviem gadiem.

Latvijas komanda lielākajā šaha notikumā pasaulē ar lielākiem un mazākiem pārtraukumiem piedalās kopš pirmās Olimpiādes, kurā 1924.gadā Parīzē Hermanis Matisons kļuva par uzvarētāju individuālajā turnīrā. Savukārt līdz šim pēdējais panākums gūts 2010.gadā, kad Ilze Bērziņa izcīnīja bronzas medaļu individuālajā vērtējumā.

Savukārt komandu vērtējumā Latvija lielākos panākumus guva 1992.gadā, kad vīru komanda bija piektā, bet dāmas izcīnīja 12.vietu.