Par Latvijas čempioniem kļūst Ilmārs Starostīts un Laura Rogule

04.05.2022

Trešdien, 4.maijā, Rīgā, Transporta un sakaru institūtā noslēdzās Latvijas vīrieši, sieviešu un amatieru čempionāti ("TSI Open"). Vīriešiem otro reizi par čempionu kļuva lielmeistars Ilmārs Starostīts (2427), savukārt dāmām savu jau 12. titulu izcīnīja lielmeistare Laura Rogule (2316).

Starostīts titulu izcīnīja pēc 20 gadu pārtraukuma, jo pirmo reizi viņš triumfēja vēl tālajā 2002.gadā, savukārt Rogule pirmo reizi zeltu ieguva 2003.gadā. Amatieru čempionātā labākais bija Artis Alainis (1786).

Vīriešu čempionātā Starostīts titulu faktiski nodrošināja pirms pēdējās kārtas, tuvāko sekotāju apsteigdams par punktu. Tomēr par atpūtu nākamais čempions nedomāja un noslēdzošajā partijā ar baltajām figūrā apspēlēja FM Vsevolodu Dzjubu (2077).

Rezultātā Starostītam 8 punkti 9 partijās, kas ir lielākā punktu summu Latvijas vīriešu čempionātos pēdējo septiņu gadu laikā. Turnīrā viņam septiņas uzvaras un divi neizšķirti.

Otro vietu ar 6,5 punktiem ieņēma 18 gadus jaunais FIDE meistars Maksims Golubovskis (2187), bet bronza ar 6 punktiem tika nacionālajam meistarm Edgaram Unguram (2175). Abiem viņiem tās bija pirmās medaļas valsts pieaugušo čempionātos, pie kam pēdējo partiju viņi spēlēja savā starpā, kas noslēdzās neizšķirti.

Pērnā gada čempions IM Rolands Bērziņš pēdējās četrās kārtās ieguva 3,5 punktus, taču augstāk par ceturto vietu tas viņam neļāva pakāpties. 6 punkti arī Konstantīnam Gudovskim (2001), kuram 5.vieta. Tas ir neliels pārsteigums, jo starta reitings viņam bija tikai 22. Labāko sešinieku ar 5,5 punktiem noslēdza Klāvs Stabulnieks (2212). Arī viņam tas ir karjeras rekords pieaugušo čempionātos.

Visi rezultāti apskatāmi chess-results.com.

Jāatzīmē arī 13 gadus jaunais Arsēnijs Savičevs (1738). Kaut arī viņam 17.vietā 34 dalībnieku konkurencē, tomēr reitinga pieaugums kā nevienam šajā turnīrā – plus 128,4.

Sieviešu čempionātā Laura Rogule savu 12.titulu nodrošināja dienu pirms noslēguma. Gluži kā vīriešu čempionātā, viņai 8 punkti no 9, un turnīrs aizvadīts bez zaudējumiem. Šis Rogulei bija jau trešais tituls pēc kārtas, kā arī šobrīd valsts čempionātos viņa jau 31 partiju nav zaudējusi. Pēdējais "klupiens" bija 2019.gadā pret Lindu Krūmiņu.

Sudraba medaļu ar 6,5 punktiem ieguva četrkārtējā valsts čempione, lielmeistare Ilze Bērziņa (2194), bet bronzu pēc piecu gadu pārtraukuma kaklā kāra nacionālā meistare Nellija Maklakova (1804) – 6 punkti. Aiz viņas palika jaunā šaha paaudze. Ceturtā vieta ar 5,5 pienācās 14 gadus jaunajai Agnesa Stepanijai Ter-Avetisjanai (1865), piektā vieta tika 19 gadus jaunajai Madarai Golstai (1982), arī 5,5 punkti, bet labāko sešinieku noslēdza divpadsmit gadus jaunā Marija Kuzņecova (1755), kurai 5 punkti.

Par lielu pārsteigumu parūpējās vēl viens jaunais talants – Sofja Vasiļjeva (1484). Čempionāta gaitā viņa uzvarēja gan WFM Renāti Vidrusku (2029), gan Ter-Avetisjanu, gan Maklakovu, gan Ramonu Golstu (1742), un ar 5 punktiem finišēja augstajā septītajā vietā. Pie kam ar reitinga pieaugumu 141,2 (!). Tūdaļ aiz viņas arī ar 5 punktiem palika Melānija Luīze Jansone (1519), kurai arī labs reitinga kāpums – plus 73,6.

Latvijas amatieru čempionātā jeb "TSI Open" nesatricināms no sākuma līdz beigām bija galvenais favorīts Artis Alainis (1786). Neatstājot pirmo galdiņu, viņš uzvarēja visus savus pretiniekus un iegāja vēsturē pirmais šo turnīru čempions. Otrais ar 7,5 punktiem palika Roberts Rezņiks (1562), bet trešais ar 6,5 bija Reinis Paikens (1497). Visi rezultāti chess-results.com.