Vīriešu izlase olimpiādi noslēdz ar uzvaru un 17.vietu, dāmas paliek 44.pozīcijā

13.09.2016

Latvijas vīru šaha izlase otrdien izcīnīja uzvaru Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku notikušās 42.šaha Olimpiādes noslēdzošajā, 11.kārtā, kopvērtējumā izcīnot 17.vietu. Tikmēr Latvijas dāmas pēc vēl viena zaudējuma izkrita uz piekto desmitu, raksta aģentūra LETA.

Latvijas vīru komanda "Open" grupas noslēdzošajā cīņā ar 3,5-0,5 pieveica Portugāli. Latvijai uzvaras savās spēlēs guva Aleksejs Širovs, Igors Kovaļenko un Vladimirs Svešņikovs, bet Ņikita Meškovs pie trešā galdiņa ar melnajām figūrām vienojās par neizšķirtu.

Latvijas vīru komanda pirmajās septiņās kārtās guva sešas uzvaras un kopvērtējumā spēja pakāpties pat līdz septītajai vietai, tomēr nākamajās trijās cīņās tika gūts viens neizšķirts un ciesti divi zaudējumi, šo neveiksmju sēriju pārtraucot vien otrdien.

Ar 20 no maksimāli iespējamajiem 22 punktiem pirmās divas vietas sacensībās guva ASV un Ukraina, trešā ar 18 punktiem palika Krievija, bet Latvija savāca 15 punktus un tika klasificēta 17.pozīcijā.

Tikmēr Latvijas dāmu izlase noslēdzošajā cīņā otrdien ar 1,5-2,5 zaudēja Ekvadorai. Uzvaru guva Ilze Bērziņa, neizšķirti cīnījās valsts finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS), bet Laura Rogule un pieredzējusī Ingūna Erneste savus dueļus zaudēja.

Latvijas dāmas sacensības sāka ar četriem panākumiem piecos dueļos, kas tobrīd kopvērtējumā deva 14.vietu, bet nākamajās sešās kārtās tika izcīnīta tikai viena uzvara, un noslēgumā latvietes ar 12 punktiem palika 44.pozīcijā.

Šeit sacensībās ar 20 punktiem triumfēja Ķīna, bet pa 17 punktiem savāca Polija un Ukraina.

Pagājušās nedēļas sākumā Reizniece-Ozola ar individuālo uzvaru pār pašreizējo pasaules čempioni Jifaņu Hou sagādāja vienu no Olimpiādes lielākajiem pārsteigumiem, tomēr tobrīd sekmīgi spēlējošā Latvijas komanda ceturtās kārtas cīņā ar 1,5-2,5 piekāpās spēcīgajai Ķīnai.

Individuāli labākais no Latvijas vīru sportistiem bija astoņus punktus savākušais Kovaļenko, kas viņam kopējā ieskaitē deva 18.vietu, bet starp dāmām Bērziņa ar 7,5 punktiem bija 25.pozīcijā.

Tāpat vairāki Latvijas šaha skolas pārstāvji startēja ārzemju komandās, visaugstāk tiekot Latvijā dzimušajam Vācijas starptautiskajam lielmeistaram Arkādijam Naidičam, kurš ar Azerbaidžānu guva 12.vietu. Tiesa, pats Naidičs savāca vien piecus punktus.

Latvijas vīriešu izlases kapteinis šajā šaha Olimpiādē bija Igaunijas lielmeistars Mihails Ričagovs. Savukārt sieviešu izlases kapteinis bija Lietuvas lielmeistars Aloizs Kveinis.

Šajā šaha Olimpiādē Latvija pirmo reizi kopš 2006.gada bija pārstāvēta arī ar savu šaha tiesnesi, jo Baku šahistu partijas tiesāja arī starptautiskās kategorijas soģis Alberts Cimiņš.

Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš pirms komandu došanās uz Baku sacīja, ka abām komandām ir uzdevums cīnīties par iekļūšanu labāko divdesmitniekā.

Šaha Olimpiādes laikā notika arī Starptautiskās Šaha federācijas 87.kongress un Eiropas Šaha savienības Ģenerālā asambleja. Pēdējā no tām sestdien Latvijai tika piešķirtas tiesības rīkot 2017.gada Eiropas čempionātu sievietēm, kā arī 2018.gada Eiropas čempionātu jauniešiem.

Šaha Olimpiādes tiek rīkotas ik pēc diviem gadiem.

Iepriekšējais šāda līmeņa turnīrs, kas ir prestižākais komandu cīņā, notika Norvēģijas pilsētā Trumsē, kurā Latvijas kungu izlase ieņēma 35.vietu, bet dāmas palika 39.pozīcijā. Arī pirms diviem gadiem uzdevums bija tikt labāko divdesmitniekā.

Latvijas komanda lielākajā šaha notikumā pasaulē ar lielākiem un mazākiem pārtraukumiem piedalās kopš pirmās Olimpiādes, kurā 1924.gadā Parīzē Hermanis Matisons kļuva par uzvarētāju individuālajā turnīrā. Savukārt līdz šim pēdējais panākums gūts 2010.gadā, kad Ilze Bērziņa izcīnīja bronzas medaļu individuālajā vērtējumā.

Savukārt komandu vērtējumā Latvija lielākos panākumus guva 1992.gadā, kad vīru komanda bija piektā, bet dāmas izcīnīja 12.vietu.