Mūsējiem dalīta pirmā vietā Aloiza Kveiņa piemiņas turnīrā

13.07.2019
Latvijas šahisti Sentkventinā.

130 dalībnieki no deviņām valstīm Francijas pilsētā Sentkventinā ar klasiskā šaha turnīru, kas noslēdzās piektdien, godināja pērn pāragri mirušā Lietuvas lielmeistara Aloiza Kveiņa piemiņu. Starp tiem bija arī mūsu šahisti Arturs Neikšāns, Normunds Miezis un Sandra Harlinska.

Pēc nospēlētām visām deviņām kārtām vienlaikus seši spēlētāji finišēja ar 7 punktiem. Arī mūsu lielmeistari Arturs Neikšāns (2581) un Normunds Miezis (2495). Papildrādītāji Latvijas šahistus gan atstāja aiz goda pjedestēla – Neikšāns ieņēma ceturto vietu, bet Miezis palika sestais. Sandrai Harlinskai (1813) 5 punkti un 2. vieta dāmu konkurencē, kā arī 48.vieta kopvērtējumā .

Par uzvarētāju kļuva Kveiņa novadnieks, starptautiskais meistars Titas Stremavičus (Lietuva, 2474), kurš vienīgo zaudējumu piedzīvoja tieši no Neikšāna.

Ja Neikšāns pēdējā kārtā ar baltajām figūrām būtu uzvarējis Francijas lielmeistaru Žanu Noelu Rifu (2495), pirmā vieta pienāktos viņam. "Gribēju cīnīties, taču partija nesanāca. Vienojāmies par neizšķirtu. Uzvara turnīrā nebija galvenais. Svarīgāk bija godināt Aloiza piemiņu," pēc turnīra atzina Neikšāns, kuru organizatori, kopā ar Miezi, jau decembrī aicināja uz Sentkventinas turnīru. Neikšāna sniegumu Francijā iespaidoja arī sakrājies nogurums pēc vairākiem turnīriem ASV.

Aloiza Kveiņa dzimšanas dienā notika arī blics, kura laikā visi tika cienāti ar beļģu alu – tāds pasākums, pēc rīkotāju pārliecības, Lietuvas lielmeistaram ļoti būtu paticis. Kveiņa piemiņas turnīrs tieši Sentkventinā notika, jo viņš daudzus gadus bija spēlējis šīs pilsētas klubā un tajā Francijas reģionā viņam bija ļoti daudz draugu. Aloiza aiziešana viņiem bija pamatīgs šoks, tādēļ tika nolemts rīkot vērienīgu piemiņas turnīru.

Visi dalībnieki, rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmas šeit.

Atgādināsim, ka Kveinis mūžībā devās 2018.gada jūlijā. Četrkārtējs Lietuvas čempions, astoņkārtējs olimpiādes dalībnieks Aloizs Kveinis bija cieši saistīts arī ar Latviju. Tieši tajā laikā viņš gatavoja Latvijas sievieši izlasi Batumi olimpiādei, un bija izlases treneris arī Baku un Tromso. Kveinis regulāri spēlēja turnīros Latvijā, pēdējos trīs gadus cīnoties RTU rindās mūsu valsts komandu čempionātā, un vēl 2015.gadā kļūstot par Latvijas čempionu. Viņš centās neizlaist nevienu "Liepājas rokādi". Saites ar Latviju viņam stiprināja arī laulība arī Kuldīgā dzimušo šahisti Vinetu Lāci. Kveinis bija draugs daudziem Latvijas šahistiem.