Jaunie šahisti jubilejas turnīrā Sočos finišē 38.vietā

13.06.2019

Papildināts. Sočos aizvadītas tradicionālā starptautiskā bērnu skolu komandu turnīra "Baltais tornis" ("Белая ладья") finālsacensības. Jubilejas turnīrā (pirmais notika 1969.gadā) Latvijas komanda, kuru pārstāvēja Rīgas 80.vidusskola, ieņēma 38.vietu.

Starta reitingā mūsu vienībai bija 34. pozīcija. Kopumā deviņas kārtās tika izcīnītas četras komandu uzvaras, fiksēti divi neizšķirti un piedzīvoti trīs zaudējumi. Vēl pēc sestās kārtas rīdzinieki atradās augstajā 15.vietā, taču pēdējās kārtās nācās noslīdēt zemāk, jo pretiniekos stājās stiprākas komandas. Finišā pirmo trijnieku aizņēma Sanktpēterburga, Mongolija un Novosibirskas apgabals. Startēja 105 valstis, pilsētas, apgabali un novadi.

Individuāli sekmīgākais no mūsējiem bija Jevgēņijs Spriņģis (1632), kurš pie otrā galdiņā izcīnīja 6,5 punktus no 9. Tas viņam deva 16.vietu šajā pozīcijā. Pie ceturtā (meiteņu) galdiņa 5,5 punktus ieguva Sofija Sergejeva (1423), bet par 3,5 punktiem Kirilla Bogdanoviča (1640) un Germana Sergejeva (1111) kontā, kuri cīnījās attiecīgi pie pirmā un trešā galdiņa. Turnīra gaitā tikai Spriņģis nezaudēja reitingu un spēja pieveikt kādu pēc reitinga stiprāku pretinieku.

Papildināts. Ar iespaidiem pēc brauciena uz Sočiem dalās Nadežda Badejeva, Kirilla Bogdanoviča mamma: "Turnīra organizācija bija ļoti laba līmenī. Bezmaksas vīzas, ēdināšana un nakšņošana "Dagomis" viesnīcā turnīra dalībniekiem. Bezmaksas, iepriekš saskaņots, transfers visām delegācijām no un uz Soču Adleras lidostu. Ēdināšana 3 reizes dienā – zviedru galds. Visa nepieciešama informācija bija savlaicīgi izlikta informācijas stendā – šaha festivāla programma katrai dienai, turnīra rezultāti utt. Lieliskā atklāšanas ceremonija ne tikai ar oficiālo runu, bet arī ar simfonisko orķestra priekšnesumu, dejām, klauniem, gaisa baloniem un konfeti. Protams lieliski laika apstāķli – silts vasaras laiks, blakus Melna jūra, baseins viesnīcas teritorijā ar +28 temperatūru starp partijām. Otrajā turnīra dienā katram bērnam bija sagatavota dāvana no turnīra sponsora, Timčenko labdarības fonda (http://timchenkofoundation.org/) – mugursoma, pudele, rokas pulkstenis un turnīra atmiņas zīme.

Viesnīcas vestibilā bija uzstadīti info stendi par šaha vēsturi, atsevišķi par turnīra "Baltais tornis" vēsturi un šaha attīstību skolās Krievijas reģionos (http://www.chess-in-schools.org/). Vestibilā jebkurš arī varēja izmēģināt savus spēkus cīņā ar šaha robotu Konstantīnu Kosteņuku.

Katrai dienai bija saplānota plaša papildus programma, piemēram, futbola vai basketbola turnīrs, kino klubs, mafijas spēle, vēstures viktorīna utt. Bērniem bija iespēja sadraudzēties neformālajos apstākļos.

Lieliskā papildus programma bija sagatavota arī šahā – atklātais blica turnīrs, zviedru šaha turnīrs, lielmeistaru meistarklases bērniem un pieaugušajiem krievu un angļu valodā, kurus vadīja Sergejs Rublevskis, Mihails Kobalia, Ernesto Inarkijevs un Pāvels Maletins, lekcija ar daudzkartējo pasaules čempionu šaha kompozīcijā Oļegu Pervakovu un šaha kompozīciju risināšanas sacensības, semināri šaha treneriem un skolotājiem.

3.jūnija vakarā papildus programmas ietvaros notika turnīrs blicā ar laika kontroli 3+2, deviņas kārtas. Kopumā blicā startēja 256 šahisti, gan no "Baltais tornis" pamatturnīra, gan viņu vecāki, treneri un šaha festivāla viesi. No mūsu komandas piedalījas puiši – Kirills Bogdanovičs, Jevgenijs Springis un Germans Sergejevs. Blica turnīrs notika pašā vakarā, pulksten 19.30, pēc jau nospēlētas partijas un futbola sacensībām dienas vidū, līdz ar to koncentrēties bija ļoti grūti. Tomēr Jevgenijam Springim izdevas ar 6.5 punktiem no 9 iespējamiem pacelties augstā 25.vietā.

Paralēli ar "Baltais tornis" finālsacensībām notika draudzīga cīņa starp izlases komandām no Krievijas un Indijas, katrā komandā bija 2 puiši un 2 meitenes, arī 2005.dz.g. un jaunāki. Pretinieki nospēlēja 8 kārtas klasiskajā šahā (2 punkti par uzvaru, 1 punkts par neizšķirtu) un 8 kārtas blicā (0,5 par uzvaru, 0,25 par neizšķirtu). "Klasiskā" daļa nosledzās ar rezultātu 33:31 par labu Krievijas komandai. Blicā ar 9:7 uzvarēja indieši. Kopējais rezultāts bija vienāds 40:40, bet pateicoties uzvarai klasikā, Krievijas izlase ieguva goda kausu."

Ar iespaidiem pēc turnīra arī dalās mūsu komandas kapteinis, Kirills Bogdanovičs, spēlētājs pie 1.galdiņa: "Jau otru gadu pēc kārtas vasaras brīvlaiks man sākas ar šahu un jūru Sočos. Šogad man bija lielisks papildus stimuls labi nospēlēt Latvijas šaha čempionātā U-14 grupā pavasarī, lai atkal dabūt iespēju braukt uz turnīru "Baltais tornis" vasarā. Kopumā komandas spēli "Baltais tornis" turnīrā novērtēju kā apmierinošu, startējam ar augstāko starta vietu, nekā iepriekšējā gadā, savā līmenī arī nospēlējam. Turnīra sākumā prognozēju, ka vislabākās iespējas savākt vairāk punktus būs manam draugam, Jevgenijam Springim, kurš spēlēja pie 2.galdiņa, tā arī sanāca (6,5 no 9). Visi viņa pretinieki bija apmērām līdzīgā līmenī. Man pašam bija cerības dabūt 4,5 no 9 punktiem, jo pirms turnīra sākuma jau zināju, ka daudzi no maniem pretiniekiem būs ar lielāko reitingu un nospēlēs augstākajā līmenī, bet vinnēju tikai 3 partijas un vienā partijā dabūju neizšķirtu. Uzskatu, ka šīs turnīrs ir kā labs vasaras šaha sezonas atklājums. Tagad dziļāk izanalizēšu visas savas partijas, vairāk sagatavošos un augusta sākumā braukšu uz Eiropas čempionātu Bratislavā, Slovākijā.

Dagomisā papildus programmas ietvaros mēs ar komandu nospēlējam futbola turnīrā un Mafija spēlē. Es pats vēl apmeklēju Sergeja Rublevska meistarklases un Oļega Pervakova lekciju šaha kompozīcijā. Turnīra laikā sadraudzējos ar Alihanu no Kirgizstāna, Maksimu no Igaunijas un visjautrāko un draudzīgāko komandu no Tomskas apgabala, kas uz "Baltais tornis" turnīru brauca ar vilcienu 4 diennaktīs! Atpakaļ ceļā Adleras lidostā saņemu negaidītu patīkamo piemiņas dāvanu no skaistas šahistes no Brazīlijas – dzelteno futbola T-kreklu."

Latvijas sekmes turnīrā:
2019.gads. Rīgas 80.vidusskola – 38.vieta

2018.gads. Rīgas 80.vidusskola – 68.vieta
2017.gads. Rīgas 13.vidusskola – 10.vieta
2016.gads. Rīgas 13.vidusskola – 9.vieta