Olaines lielie turnīri jau kļuvuši par ļoti gaidītu pasākumu

12.05.2019
Foto - Miervaldis Šteinbergs

Olaines lielie turnīri, kas nu jau tradicionāli tiek rīkoti divas reizes gadā – maijā un novembrī, ir kļuvuši par ļoti gaidītu pasākumu ne tikai Olaines šahistiem un viesiem, bet arī pašiem organizatoriem un tiesnešiem.

Olainē ir viena no jaukākajām un atsaucīgākajām šaha publikām, kas gatava darīt visu, lai šaha svētki izdotos.

Piemēram, šogad, piedaloties lieliem un maziem palīgiem, spraigajām nākamās dienas cīņām lielā sporta zāle iepriekšējā vakarā tika pilnībā sagatavota vien stundas laikā!

Organizatoriem un tiesnešiem gan šis bija emocionāli ļoti smags laiks, jo tikai pirms nedēļas mūžībā pavadījām olainieti Kasparu Rammu. Kaspars savulaik Latvijas jauniešu izlasē bija otrais galdiņš aiz izcilā šahista Alekseja Širova, un, kā lielmeistars Aleksejs ļoti sirsnīgi līdzdalīja Kaspara piemiņas mielastā, Kaspars viņam "vienmēr bijis ļoti neērts un neprognozējams pretinieks". Tieši Kasparam jāpateicas par to, ka Olainē tik strauji un tādos apmēros atgriezās šahs, ka vispār tika uzsākti bērnu treniņi. Viņi abi kopā ar lielmeistaru, arī olainieti Normundu Miezi aizsāka Olaines lielo šaha svētku ideju, kas materializējās divu dienu turnīros, pirmo dienu atvēlot bērniem, un nu jau šie turnīri pašsaprotami ir ieņēmuši stabilu vietu daudzu šahistu kalendāros. Kasparam bija lieli sapņi saistībā ar šaha dzīves uzplaukumu Olainē, ko tā arī nepaguvām īstenot, bet tomēr – ir bezgala nozīmīgi un skaisti, ka pēc cilvēka aiziešanas viņa aizsāktie labie darbi turpina dzīvot.

Olaines trīs dažāda stipruma turnīru reģistrācija vietu trūkuma dēļ tika slēgta jau piecas dienas iepriekš, tiesa, pēdējā brīdī neparedzētu iemeslu dēļ izstājās plašā Ventspils delegācija, bet, neskatoties uz to, dalībnieku kopskaits bija liels – 147, un tika pārstāvēta ļoti plaša Latvijas ģeogrāfija – sākot no Olaines, beidzot ar Daugavpili un Rēzekni, kā arī tradiconāli spēlēja šaha draugi no Lietuvas un pat Maskavas. Jāatzīmē arī, ka jaunie šahisti un viņu līdzjutēji kļūst aizvien disciplinētāki  – absolūti lielākais vairākums uz reģistrāciju ieradās savlaicīgi, tikai daži dalībnieki par savu nepiedalīšanaos iepriekš nepabrīdināja, kā arī jūtami augusi sapratne par klusuma un kārtības ievērošanu turnīra laikā kā normu, par ko organizatoru vārdā visiem liels paldies!

Stiprākajā, A turnīrā cīņas par iespēju pirmajiem izvēlēties sev tīkamāko balvu no ārkārtīgi plašā vērtīgo balvu klāsta uzsāka 50 dalībnieki, no kuriem astoņpadsmit ar 1. sporta klasi. Visprincipiālākās cīņas risinājās 5. kārtā, kad savstarpēji tikās reitinga līderi: Artjoms Burenkovs (BJC Daugmale, tr. P. Ni) ar Emīlu Mieriņu (Rīgas Šaha skola, tr. A. Stašāns / Olaine) un Marats Francs (Olaine, tr. V. Djuba) ar Agnesi Ter-Avetisjanu (BJC Daugmale. , tr. P. Ni), tieši šo spēļu rezultāti izšķīra arī visa turnīra uzvarētājus. Tāpat kā novembra Olaines Šaha svētkos Artjoms pieveica olainieti Emīlu un pēc astoņām kārtām tikai ar vienu neizšķirtu pret Agnesi kļuva par uzvarētāju, balvā izvēloties šaha pulksteni. Emīls atlikušos pretiniekus uzvarēja un pat par punktu apsteidza trešās vietas ieguvēju Agnesi Stepaniu Ter-Avetisjanu, savukārt Agnese, neskatoties uz zaudējumu olainietim Maratam Francam, ar daudz labākiem papildrādītājiem ieņēma 3. vietu. Maratam ar sešiem punktiem ceturtā vieta, ar tikpat punktiem labākās meitenes tituls – Marijai Kuzņecovai (Rīgas Šaha skola, tr. T. Kalniņš). No Olaines Sporta centra labākā dalībniece – Elizabete Kokina ar pieciem punktiem (tr. G. Skujiņa).
A turnīra rezultāti: chess-results.com

B turnīrā, kurā startēja 66 dažāda vecuma jaunie šahisti ar IV un III sporta klasi, rezultāti bija samērā negaidīti – no pirmajām četrām vietām trīs, to skaitā abas augstākās, ieņēma meitenes! Arī Olaines Sporta centra jaunajiem šahistiem šis bija veiksmīgākais turnīrs, jo no pirmajiem 16 dalībniekiem deviņi bija “vietējie”. Jau no pirmās kārtas sev par lielu pārsteigumu vienu pēc otra savus pretiniekus apspēlēja olainiete Marija Vaičuka (tr. G. Skujiņa). Bet, no pieredzes zinot, ka Marija mēdz arī negaidīti “nolūzt”, priekpilnajām emocijām varēja ļauties vien pēc pēdējās kārtas, kur tika noslēgts miera līgums ar jelgavnieku Rolfu Meiliņu (6 punkti, tr. M. Kapsis). Otrajā vietā, piekāpjoties vien Marijai, – arī Olaines Sporta centra pārstāve Nikola Daniela Liepiņa (tr. G. Skujiņa).  Labākā no meitenēm – limbažniece Elza Puķīte (tr. N. Maklakova) ar 6 punktiem, kas nesen Latvijas skolu olimpiādes Vidzemes finālā pārliecinoši apspēlēja abas olainietes, šoreiz gan iznākums bija pretējs, kā nereti tas šahā notiek. No Olaines Sporta centra labākais (jo katrs spēlētājs saņēma tikai vienu balvu, balvas “pārceļo” pie nākamā labākā) – Rudiks Mirzojans tr. G. Skujiņa).  
 B turnīra rezultāti: chess-results.com

C turnīrs  bija visjaunākais un visjaukākais, jo tajā spēlēja šahisti ar vismazāko spēļu un treniņu pieredzi, jaunākajam dalībniekam bija vien pieci gadi! Tomēr jāatzīmē, ka bija salīdzinoši maz neiespējamu gājienu un asaru par neveiksmīgām partijām! Ļoti pārliecinošu sniegumu nodemonstrēja vien 2013. gadā dzimušais cēsinieks, bērnudārznieks Patriks Ivulāns, kurš trenēties šahā no Cēsim brauc uz Siguldu – Patrikam vienīgais zaudējums pēdējā kārtā, bet arī tas ar 6.5 punktiem nodrošināja nedalītu pirmo vietu! Arī otrajā vietā Siguldas treneres Sandras Harlinskas audzēknis – Ralfs Sirgeds. Trešajā vietā Rīgas Šaha skolas pārstāvis Edvards Ļahs (tr. V. Rožlapa), abiem puišiem seši punkti. Seši punkti arī Elīnai Čepulei no Olaines Sporta centra (tr. G. Skujiņa), kas ieguva labākās meitenes balvu. No Olaines SC labākā – Katrīna Tarakanova (tr. G. Skujiņa).    
C turnīra rezultāti: chess-results.com

Katrā turnīrā tika īpaši apbalvoti desmit dalībnieki – trīs turnīra uzvarētāji, trīs labākās meitenes, labākais no Olaines Sporta centra, kā arī labākie U8, U12 un U16 grupā. Katrs uzvarētājs saņēma ļoti skaistu kausu, diplomu un medaļu, kā arī varēja brīvi izvēlēties sev kārotāko balvu (šaha pulkstenis, lielie un mazie magnētiskie šahi, lielas un mazas audio austiņas, šaha figūras, šaha galdiņi, kabatas magnētiskie šahi, datorpelītes, atmiņas kartes , puzles u.c.). Visi dalībnieki, kuri šoreiz neizcīnīja īpašās balvas, tika pie tradicionālās dalībnieka medaļas, bet C turnīra dalībnieki saņēma īpašu sveicienu no Latvijas Šaha federācijas – Jana Elvesta grāmatu “Šaha ģimnāzija”.

Svētdien notikušajā "Olaines Šaha pavasara" A turnīrā ar balvu 500 eiro 26 dalībnieku konkurencē labākie bija galvenie favorīti – attiecīgi GM Normunds Miezis (2478), IM Rolands Bērziņš (2443) un FM Matīss Mustaps (2499), kuri visi ieguva pa 6,5 no astoņiem. Rezultāti chess-results.com, bet balvu saņēmēji – šeit.

B turnīrs reitingu līdz 1800 pulcēja 49 šahistus. Uzvarēja jaunais Kirils Bogdanovičs (1658) - 7 punkti, aiz kura palika Vitālijs Barinovs (1724) – 6,5 un Arsēnijs Savičevs (1675) – 6 punkti.
Rezultāti chess-results.com, bet balvu saņēmēji – šeit.

Turnīra organizatori un tiesneši izsaka lielu paldies visiem dalībniekiem, līdzjutējiem un treneriem par kulturālo  uzvedību un spraigajām cīņām, kā arī Olaines novadai domei un it īpaši Olaines Sporta centram par lielo atbalstu!

Olaines Šaha svētki – novembrī, uz tikšanos viesmīlīgajā Olainē!   

Guna Skujiņa