Izdota LSFP metodiskā grāmata par šahu – "Māksla uzvarēt"

18.03.2019
Foto no lsfp.lv

Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) biedru kopsapulcē prezentēta LSFP sporta metodiskās literatūras sērijas trešo grāmatu "Māksla uzvarēt", kura tapusi, LSFP sadarbojoties ar Latvijas Šaha federāciju, informē lsfp.lv.

Grāmatas autors Zigurds Lanka ir šaha lielmeistars kopš 1992. gada un Latvijas čempions 1993. gadā. Ilggadējs dažādu valstu un dažādas kvalifikācijas šahistu treneris – starp viņa audzēkņiem ir pasaulslaveni lielmeistari. Zigurdam Lankam ir žurnālista izglītība.

Grāmatā "Māksla uzvarēt" ar apakšvirsrakstu "Jauna uzbrukuma koncepcija" apkopota būtiska daļa autora ilggadējās pedagoga pieredzes – tā pēc Lankas unikālās pieredzes atraktīvā veidā māca pareizi novērtēt situācijas šaha spēlē: ieraudzīt "ēzeļausis", doties "kofera uzbrukumā" un vēl daudz tēlainu apzīmējumu, caur kuriem autors apraksta šaha teoriju.

"Man ir uzticēts liels gods – no zināšanu bagāžas, ko esmu uzkrājis piecdesmit gadu, izvēlēties materiālu, kas mācību grāmatas formātā parādītu latviešu lasītājiem mūsu šaha skolas unikālās īpašības," norāda Zigurds Lanka.

Zigurda Lankas audzēkne  – Latvijas labākā šahiste – lielmeistare Dana Reizniece-Ozola uzsver, ka Lanka ir lielisks piemērs, kā jāizmanto mākslīgais intelekts, – nevis jāiet tā pavadā, bet jāizmanto cilvēka ideju pārbaudei un pilnveidei: "Šajā grāmatā redzēsit lieltrenera audzēkņu laurus – sākot ar elites klases lielmeistariem līdz dāmām, kuras prot izgriezt pogas pasaules čempioniem."

Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš ir pārliecināts, ka grāmata "Māksla uzvarēt" dos pozitīvu impulsu Latvijas šaha izaugsmei un ievērojami papildinās Latvijā izdotās šaha literatūras klāstu. "Lielmeistara Zigurda Lankas darbs sniedz visjaunākajā lielmeistaru praksē un atradumos balstītu mūsdienīgu izpratni, kā veidot šaha partijas stratēģiju," teic Āris Ozoliņš.

LSFP prezidents Einars Fogelis uzsver, ka šahs kā sports un kā māksla ir gājis un iet gadsimtiem cauri un pasaulei pāri, arī Latvijai. "Lai šī grāmata Latvijas šahistiem un viņu treneriem ir vērtīgs iedvesmotājs un draudzīgs atgādinājums, ka visaugstākās sportiskās virsotnes var sasniegt tikai nerimtīgā kustībā," novēl Einars Fogelis.

Grāmatas kā dāvinājumu saņems Latvijas vispārizglītojošās skolas un LSFP biedri, savukārt interesentiem grāmatu būs iespējams iegādāties Elektrum Olimpiskā centra peldbaseina kasēs (Grostonas ielā 6B, Rīgā), kā arī interneta veikalā www.faniem.lv.

Grāmata "Māksla uzvarēt" ir trešā grāmata LSFP sporta metodiskās literatūras sērijā. Iepriekš ir izdotas grāmatas "Vieglatlētka" (autore – I. Avotiņa) un "Peldēšana" (autore – J. Solovjova). Grāmatas izdošana ir līdzfinansēta no Valsts budžeta līdzekļiem.