Elizabetei Limanovskai pirmā starptautiskās meistares norma

07.01.2019
Elizabete Limanovska. Foto no www.rilton.se.

Aizvadot sekmīgu turnīru "Rilton Cup" Stokholmā, Latvijas šābrīža čempione, 19 gadus vecā Elizabete Limanovska izpildīja savu pirmo sieviešu starptautiskās meistares (WIM) normu. Tā mūsu valstij bija pirmā gandrīz deviņu gadu laikā.

Zviedrijas galvaspilsētā notiekošais "Rilton Cup" ir tradīcijām bagāts un allaž pulcē spēcīgu šahistu sastāvu. Šogad turnīrs no 27.decembra līdz 5.janvārim notika jau 48.reizi. Šoreiz tajā startēja 161 dalībnieks no 29 valstīm, no kuriem 125 bija ar starptautiskiem tituliem. Starp reitinga līderiem bija lielmeistari Tamirs Nabatijs (Izraēla, 2670), Mihails Kobalija (2620) un Maksims Lagārds (2616).

Galvenajā turnīrā no mūsu valsts startēja Klāvs Stabulnieks (2177), Fjodors Poļakovs (2078), WFM Elizabete Limanovska (2071) un Margarita Parhomenko (1894), savukārt spēlētājiem ar zemāku reitingu – "Rilton Elo" – pie galdiņiem sēdās arī Vadims Boļsakovs (2164), Pjotrs Koļasa (2108), Madara Golsta (1849) un Ramona Golsta (1819). Daļēju finansiālu atbalstu mūsējo braucienam un dzīvošanai sniedza Rīgas Šaha skola ar Jaunatnes Sporta fonda palīdzību.

Limanovska turnīrā ieguva 4,5 punktus no 9, ne tikai izpildot pirmo WIM normu, bet arī paceļot savu reitingu par 121 (!) punktu. Tādejādi viņas "tekošais" reitings šobrīd ir 2232. Tas ir svarīgi, jo titula iegūšanai nepieciešamas ne tikai trīs normas, bet arī reitings vismaz 2200, kas nu ir sasniegts.

Latvijas čempione turnīru sāka ar divām uzvarām. Vispirms tiks pieveikts FM Viktors Fernandess Barrera (Spānija, 2334), bet pēc tam šaha lielvalsts Indijas trešā labākā spēlētāja Svaminatana Soumija (2428), kura 2009.gadā kļuva par pasaules junioru čempioni, bet 2011.gadā uzvarēja valsts čempionātā.

Ar šiem diviem panākumiem pietika, lai arī turpmākajā turnīra gaitā pretiniekos sev nodrošinātu pietiekami stiprus spēlētājus. Trešā uzvara bija astotajā kārtā pret slovēnieti WFM Laru Janželju (2239). Tika fiksēti arī trīs zaudējumi un trīs neizšķirti. Finišā – 76.vieta.

Šis panākums ir iezīmīgs arī ar to, ka tieši WIM normu Latvijas sieviešu šaham nācās gaidīt gandrīz deviņus gadus! Pēdējo reizi to paveica Viktorija Ni 2010.gada maijā Čikāgā.

Pozitīvi nospēlēja vairums no mūsu pārējiem spēlētājiem. Stabulniekam 5 punkti, 59.vieta un reitings plus 84, Poļakovam 3 punkti un arī arī neliels (14) reitinga kāpums.

"Rilton Elo" Vadims Boļšakovs izcīnīja otro vietu (reitings +35), Madarai reitinga kāpums par 50 punktiem, bet Ramonai par 68.

Visi dalībnieki, rezultāti un ieņemtās vietas apskatāmi vietnē chess-results.com.

Elizabete Limanovska pēc turnīra atzina, ka uzrādītais rezultāts viņai pašai ir pārsteigums. Pirms tam nebija pat laika kārtīgi sagatavoties turnīram dēļ mācībām skolā, 12.klasē. Sacensībās bijusi mierīga, demonstrējusi šahu, kādu viņa māk, un izmantojusi visas savas zināšanas. Tas devis rezultātu. Pirms turnīra palīdzējis arī lielmeistars Artūrs Neikšāns.

Uz "Rilton Cup" gribējusi aizbraukt jau kādu laiku, taču tās ir dārgas sacensības, tādēļ to izdevās īstenot tikai tagad, pateicoties Jaunatnes Sporta fonda finansējumam. Turnīrs bija ļoti labi organizēts, visur bijusi jūtama patīkama Ziemassvētku un Jaunā gada atmosfēra un atbilstošas dekorācijas.

Pirmās WIM normas iegūšana devusi papildus stimulu, taču par nākamo sanāks cīnīties tikai vasarā, jo šobrīd jāgatavojas skolas eksāmeniem. Latvijas čempionātā spēlēs, taču tur ir 7 kārtas, tādēļ normas tur nevar iegūt. Vien aizstāvēt titulu.

Klāvs Stabulnieks. Foto no www.rilton.se.
Fjodors Poļakovs. Foto no www.rilton.se.
Vadims Boļšakovs. Foto no www.rilton.se.
Madara Golsta. Foto no www.rilton.se.