Olaines šaha svētki – kvantitāte ar kvalitātes zīmi

26.11.2018
Foto - Miervaldis Šteinbergs

Olaine jau tradicionāli aicināja uz rudens Šaha svētkiem, uzmanību pievēršot tieši bērniem. Vēl pirms diviem gadiem Olaine rudenī pulcēja vien 44 dalībniekus iesācēju turnīrā, nu 24.novembrī sacentās vairāk kā 150 azartiski jaunie šahisti trīs dažāda stipruma turnīros, informē viena no organizatorēm Guna Skujiņa.

Turnīros ieradās jaunieši no Olaines, Kuldīgas, Rīgas, Siguldas, Limbažiem, Ventspils, Jelgavas, Jūrmalas, Piņķiem, Baldones, Babītes, Balvu novada, Tukuma, kā arī no Lietuvas un viens mazs šahists pat no Maskavas.

Olaines turnīri no pirmās reizes izcēlušies ar augstu organizatorisko līmeni, radot sava veida standartu masveidīgiem bērnu šaha pasākumiem, kur kvalitāte tiek likta pāri kvantitātei. Iespējams tieši tas ir iemesls, kāpēc dalībnieku pieplūdums ir ļoti liels, jau divas dienas pirms turnīra sākuma vietu trūkuma dēļ dalībnieku reģistrācija tika pārtraukta, kas ir Latvijā nebijis precedents open turnīros. Tiesa, rudens vīrusi un dzīve ieviesa savas korekcijas un uz 150 cilvēkiem plānotās dalībnieku medaļas nevienam nepietrūka!

Šī gada jaunums – dalījums trīs dažāda stipruma turnīros – attaisnojās, padarot cīņas līdzvērtīgākas un līdz ar to interesantākas pašiem spēlētājiem un līdzjutējiem. Turnīrā A, kurā spēlēja I un II sporta klases šahisti, ar katru nākamo kārtu saspringums aizvien pieauga, pirmais desmitnieks punktu ziņā gāja ļoti līdzvērtīgi, no pirmās līdz pēdējai kārtai blakus cīnījās abi reitinga līderi Artjoms Burenkovs no BJC Daugmale un olainietis Emīls Jānis Mieriņš. Savstarpējā cīņā Artjoms guva revanšu par Rīgas jauniešu čempionātā piedzīvoto zaudējumu un ar labākiem papildrādītājiem izcīnīja pirmo vietu, kā balvu no bagātīgā piedāvājuma izvēloties šaha pulksteni. Otrais arī ar septiņiem punktiem Emīls, bet trešais ar sešiem punktiem astoņgadīgais Reinis Valdats no Rīgas Šaha skolas. Pirmajā desmitniekā vien pieci no startā izliktā desmitnieka, vislielākais "lēciens" jelgavniekam Henrijam Reinim Vāravam – no 44. uz 7. vietu, tāpat arī rīdziniece Naomi Maklakova no 22. starta pozīcijas finišēja augstajā 6. vietā! Nozīmīgi, ka pirmajā desmitniekā iekļuva četras meitenes, apliecinot gan savu meistarību, gan cīņassparu. Starp meitenēm labākā un kopvērtējumā piektā Šarlote Ikstena (RŠS, 5,5 punkti), otra labākā – Naomi (5), bet trešā – kuldīdzniece Nellija Jēkabsone (kopvērtējumā 5 no 8 punktiem). Labākais no Olaines Sporta centra – Adrians Broks, kurš viens no retajiem saglabāja savu starta pozīciju arī finišā – devītā vieta (5). U8 balva – olainietim Daniilam Aleksejevam (4,5 punkti), U12 – Melānijai Luīzei Jansonei no Rīgas Šaha skolas (5 punkti), bet U16 – aizceļoja uz Kuldīgu kopā ar Raivo Šteinbergu (6 punkti un augstā 4. vieta kopvērtējumā). Jāatgādina, ka viens dalībnieks var saņemt tikai vienu balvu, tāpēc mazākas nozīmības balvas pāriet pie nākamā kandidāta.

Rezultāti: A turnīrs.

Turnīrā B IV un III sporta klasēm bija vislielākais dalībnieku skaits – par vietām un iespēju izpildīt arī sporta klases cīnījās 70 dažāda vecuma dalībnieki. Šī turnīra rezultāti bija samērā neparedzami, no pirmā desmitnieka finišā tika izstumti gandrīz visi starta līderi, pirmajā četriniekā palika tikai viena III sporta klase, kas apliecina, cik šajā līmenī viss ir relatīvi. Ar pieticīgo 19. starta numuru izliktais kuldīdznieks Krists Vilnītis bija līderis visu turnīru, viņam visas uzvaras, vien neizšķirts ar novadnieci Anci Reihu, 7,5 punkti no 8, teicams rezultāts! Otrās vietas kauss par 7 punktiem tika Mārim Kristapam Strazdiņam no Limbažiem, bet uz trešo vietu ar 6 punktiem pretendēja septiņi dalībnieki! Tikai papildrādītāji izšķīra, ka tā tiek olainietim Ilgvaram Līckrastiņam! Arī šajā grupā pirmajā desmitniekā četras meitenes, pirmā labākā – olainiete Elizabete Kokina (6 punkti), otra – kuldīdzniece Vanesa Pļavarāja (arī 6 punkti) un trijnieku ar 6 punktiem noslēdza arī olainiete Marija Vaičuka. U8 balva Laumai Mieriņai no Baldones (5), U12 – siguldietim Valteram Veinbergam (6), U16 – Danielam Danevičam (6) no Rīgas Šaha skolas, bet labākais olainietis – Mihails Vaičuks (5).

Rezultāti: B turnīrs.

C turnīrs, protams, bija visīpašākais, jau daudziem tās bija pirmās sacensības mūžā, kāds vispār tik tikko iepazinis visas figūras... Tomēr nebija tā, ka te tiesnešiem darba bija visvairāk! Dalībnieki ātri apguva sacensību norises noteikumus un uzvedības etiķeti un kopumā viss aizritēja kā jau iesācēju turnīrā to varētu sagaidīt – ik pa laikam neiespējami gājieni, ik pa laikam asaras vai dusmas, taču viss normas robežās! Zinot, ka galā visus gaida balvas, visi arī cīnījās līdz galam. Pirmo vietu turnīrā ar 7 punktiem izcīnīja ciemiņš no Lietuvas – Jonas Kupetis, jūrmalniekam Timuram Merzlovam tikpat. Trešā vieta ar 6 punktiem Jelgavas pārstāvim Martinam Dunajevam. Starp meitenēm labākā rīdziniece Dafne Maklakova (6), otra labākā – olainiete Milāna Lomovceva (5), trešā – sešgadīgā Aļona Tolmačeva (RŠS, 4.5), U8 – jelgavniekam Dorianam Stūrim (6), U12 – jūrmalniekam Ņikitam Severnijam (5,5), U16 – jelgavniekam Ērikam Šulzingeram (5), labākais olainietis – Rihards Līckrastiņš (5,5). Šajā turnīrā 12 dalībnieki, iegūstot 5 punktus un vairāk, izcīnīja IV sporta klasi.

Rezultāti: C turnīrs.

Par to, lai viss viss noritētu korekti un pēc FIDE noteikumiem, gādāja tiesnešu brigāde – Alberts Cimiņš, Aivars Laizāns, Kristiāns Laizāns un Sergejs Pavlovs. Jāatzīmē, ka arī paši dalībnieki ar katru turnīru kļūst aizvien disciplinētāki un ieinteresētāki, lai spēļu zālē būtu klusums un kārtība.

Noslēgumā ikviens dalībnieks saņēma Latvijas šaha federācijas dāvinātos Eiropas šaha čempionāta piemiņas krekliņus un C turnīra katrs dalībnieks arī igauņu lielmeistara Jana Elvesta jauno šaha grāmatu šaha iesācējiem, kā arī darba burtnīcu. Visu turnīru spēlētāji, kas nesaņēma īpašās balvas, tika pie Olaines Sporta centra dāvinātajām dalībnieku medaļām, bet spēļu starplaikos ikvienam bija sarūpēts ūdens un saldi našķi. Bet uzvarētājus visās kategorijās gaidīja nepieredzēti bagāts balvu galds, kur katrs varēja izvēlēties sev tīkamāko, bija gan šaha pulkstenis, gan galda magnētiskie šahi, gan kabatas šahi, neskaitāmas mazas un lielas audio austiņas, krāšņas puzles, šaha figūras...

Olaine arī turpmāk saglabās šo svētku formātu – trīs dažāda stipruma turnīrus, nākamais lielais turnīrs – "Olaines Šaha pavasaris" notiks maijā. Organizatori no savas puses ir apņēmības pilni nepazaudēt kvalitāti, kaut, iespējams, dalībnieku kopskaits tiks palielināts, lai nevienam nebūtu jāatsaka vietu trūkuma dēļ. Noteikti jāuzteic olainiešu lielā šaha mīlestība – paldies Olaines Sporta centram un Olaines domei par atbalstu, kā arī apbrīnojamā prasme nesavtīgi strādāt komandā – sacensību priekšvakarā vēl pulksten 22 spēļu norises vietā notika basketbola spēle, kuras beigas nepacietīgi gaidīja vesela brigāde Olaines Sporta centra šaha pulciņa bērnu un viņu vecāku (pat no Jelgavas!), lai pēc tam līdz pusnaktij pilnībā sagatavotu visu nepieciešamo nākamās dienas svētkiem! Lai arī turpmāk Olainei izdodas rīkot šāda mēroga sacensības sev un citiem prieku!

"Open" turnīrs ar balvu fondu 1200 eiro, par kuru jāpateicas uzņēmumam "Olainfarm", svētdien, 25.novembrī, pulcēja 81 dalībnieku no četrām valstīm, arī vairākus lielmeistarus un starptautiskos meistarus. Deviņu kārtu ātrā šaha (10+5) turnīrā ar 7,5 punktiem labākais izrādījās IM Guntars Antoms (2235). Tikpat punktus un otro vietu ieguva FM Egons Lavendelis (2269), bet pa 7 punktiem iekrāja un attiecīgi nākamās vietas ieņēma FM Matīss Mustaps (2472), GM Artūrs Neikšāns (2568) un IM Rolands Bērziņš (2357).

Rezultāti pieejami chess-results.com, bet visu 24 balvu saņēmēju saraksts apskatāms šeit.

Foto - Miervaldis Šteinbergs
Foto - Miervaldis Šteinbergs
Foto - Miervaldis Šteinbergs
Foto - Miervaldis Šteinbergs
Foto - Miervaldis Šteinbergs