Latvijas šahistiem augstākā vieta pēdējo desmit čempionātu laikā

31.10.2018
Foto - Marija Kazmerika

Grieķijas kūrortpilsētā Porto Karrasā otrdien noslēdzās pasaules čempionāts šahā zēniem un meitenēm vecuma grupās U-14, U-16 un U-18. Labāko sniegumu no astoņiem mūsējiem uzrādīja FM Iļja Semjonovs (2245), kurš U-16 vecuma grupā 11 kārtās ieguva 7 punktus un ierindojās 19.vietā.

Semjonova vieta ir labāko mūsu valsts šahistiem pēdējo desmit čempionātu laikā. Iepriekš 19.vietu ieņēma Toms Kantāns, kas nu jau ir lielmeistars. Viņš to paveica 2009.gadā Turcijā, arī U-16 vecuma grupā un arī ar 7 punktiem. Pērn Urugvajā ar puspunktu mazāk Arsens Bataševs ierindojās 20.vietā.

118 dalībnieku konkurencē Semjonovs izcīnīja četras uzvaras, sešas reizes cīnījās neizšķirti un tikai vienu reizi zaudēja.

Latvijas 2018.gada sieviešu čempione WFM Elizabete Limanovska (2072) ar 6 punktiem 83 spēlētājas konkurencē U-18 meiteņu grupā ieņēma 36.vietu, bet Madara Golsta (1938) ar 4,5 punktiem palika 64.pozīcijā. Madaras dvīņumāsa Ramona Golsta (1681) U-16 grupā ar 5 punktiem ierindojās 53.vietā.

Vēl 5 punktus ieguva un 84.vietu U-14 grupā izcīnīja Daniils Horobrijs (1918). Šajā pašā vecuma grupā meitenēm 4,5 punkti un 90.vieta Annai Kazmerikai (1331), 3,5 punkti un 101.vieta Annai Kristai Kipļukai (1305), bet U-18 zēniem Fjodoram Poļakovam (2036) 4 punkti un 83.pozīcija.

Limanovskai šis bija jau piektais (un pēdējais) pasaules čempionāts jauniešiem. Tikpat daudz aizvadījis arī Horobrijs, taču viņš vēl spēlē U-14 grupā.

Visi čempionāta rezultāti apskatāmi šeit.

U-8, U-10 un U-12 vecuma grupu čempionāts sāksies jau 4.novembrī Spānijā.

Šajā gadsimtā Latvijas jauniešu šahā lielākais panākums tika gūts 2002.gadā, kad Laura Rogule Grieķijā kļuva par pasaules čempioni vecuma grupā līdz 14 gadiem.

Delegācijas vadītājs un treneris Aivars Stašāns: "Iļja Semjonovs parādīja lielisku rezultātu. Tikai nedaudz pietrūka līdz IM normai. Turpinot kvalitatīvi trenēties, Iļja pēc četriem gadiem var nopietni pretendēt uz vietu Latvijas Olimpiskajā izlasē. Galvenais piedalīties augsta līmeņa turnīros. Tagad reitings būs 2350. Pietiekami ,lai piedalītos riņķa  turniros ar IM normu.

No astoņiem Latvijas šahistiem tikai Limanovskai un Madarai Golstai reitings šajā turnīrā krītas. Semjonovam plus 107, Ramonai Golstai plus 138, Annai Kazmerikai plus 76.  Ramona Eiropas un pasaules čempionātos kopā reitingā pielika gandrīz 300 punktus.

Tomēr ieņemtās vietas no 36. lidz 101. lielu prieku nedod. Tā tas atkārtojas jau gadus 10-12. Nav īsta progresa. Latvijā ir maz augsta līmeņa jauno šahistu.

Iesaku rīkot mačus ar Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas un Ukrainas jaunajiem šahistiem. Formāts 4 pret 4. Ševeningenas sistēma. Atbrauc astoņi dalībnieki. Divi četrinieki. 3 dienās vai 4 dienās izspēlē 4 partijas. Un šādus mačus ir jārīko 4 – 5 reizes gadā. Izdevumi: jānodrošina viesnīca.

Patreiz mūsu kalendārā ir Latvijas fināls vīriešiem, komandu čempionāts, "RTU Open" un "Termo Eko" kausa izcīņa. Pamaz. Treneriem ir jāsanāk kopā un jāizrunā, kas trūkst īsta progresa panākšanai.

Čempionāta organizācija bija augstā līmenī. 90 procenti partijas bija piejamas internetā. Ēdināšana un spēļu vieta lieliska. Attālumi - viss 10 minūtēs.

Jūra – peldies cik gribi. Man pašam gan likās pamatigi sāļa.  Interesanti, ka delegāciju vaditāji varēja visu laiku atrasties spēļu vietā. Pie ieejas tikām pārbaudīti ar skaneri. Tikai uz pirmajām 10 minūtēm bija jāiet ārā. Eiropas čempionātā tikai uz 5 minūtēm ļāva paskatīties, kas notiek pie galdiņiem.

Man pašam šis pasaules čempionāts paliks atmiņā ar plusa zīmi. Ir daudz ideju, kā mainīt treniņu kvalitāti..."