Latvija – Lietuva 60,5 pret 39,5

04.08.2018

Sestdien Liepājas Olimpiskajā centrā notika šaha mačs Latvija pret Lietuvu pie 100 galdiņiem. Latvija uzvarēja visai pārliecinoši ar 60,5 pret 39,5, revanšējoties par neveiksmēm iepriekšējos valstvienību mačos.

Mačs Latvija – Lietuva, gluži kā 18.augustā Valkā gaidāmais Latvija – Igaunija, veltīts Baltijas valstu simtgadei. Tā laika kontrole bija 40 minūtes partijai plus 15 sekundes par gājienu bez reitinga apskaites. Pirms valstsacīkstes bija plānots, ka pie galdiņiem no katras puses Liepājā sēdīsies 70 vīrieši, 20 jaunieši un 10 sievietes, taču organizatorisku iemeslu dēļ tika veikts nelielas korekcijas.

Uz svinīgo atklāšanu bija pulcējušies visu trīs Baltijas valstu šaha prezidenti, kā arī vairāki viesi. Liepājas Olimpiskajā centrā bija ieradies Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) prezidenta amata kandidāts Arkādijs Dvorkovičs (Krievija). Viņam bija tikšanās ar federācijas prezidentiem, un savā uzrunā viņš arī apsolīja atbalstu un draudzību Baltijas valstu šaham. Lielmeistars Darmens Sadvakasovs (Kazahstāna) Liepājā pēdējo reizi bija pirms 18 gadiem, kad spēlēja "Rokādes" superturnīrā. Tagad viņš Kazahstānā vada savu šaha akadēmiju, sadarbojas ar nacionālo televīziju, kura translē šīs akadēmijas sagatavotās animācijas filmiņas bērniem par šahu.

Latvijas vīriešu vadošais spēks bija lielmeistari Igors Kovaļenko, Ņikita Meškovs, Edvīns Ķeņģis (pirmā rapida partija pēdējo sešu gadu laikā), Toms Kantāns, starptautiskie meistari Oļegs Krivonosovs un Guntars Antoms, FIDE meistari Matīss Mustaps, Arturs Bernotas, Sergejs Kļimakovs, Valdis Troņenkovs, Egons Lavendelis, Dmitrijs Tokranovs. Dāmu flangā mums bija lielmeistares Laura Rogule un Dana Reizniece-Ozola, FIDE meistares Linda Krūmiņa, Renāte Vidruska, Elīna Otikova u.c. Simbolisku maču aizvadīja arī Latvijas un Lietuvas šaha federāciju prezidenti Āris Ozoliņš un Aleksandrs Černovs. Lietuviešu izlases līderis bija lielmeistars Šarūns Šuļskis.

Mača gaitā skaitot līdzi finišējušo partiju rezultātus, Latvija visai ātrī ieguva pārsvaru, tādēļ intriga izgaisa jau valstsacīktes vidū. Rezultātā pārliecinoša Latvijas uzvara. Pēc uzvarētāju kausa pacelšanas Ozoliņš aicinoši norādīja mūsu kaimiņvalsts pārstāvjiem, ka 100 Latvijas šahisti tagad ir gatavo doties uz jebkuru no Lietuvas pilsētām uz atbildes maču.

Rezultāti pa galdiņiem apskatāmi šeit.

Svētdien "Liepājas rokāde" noslēdzas ar superturnīru un komandu turnīru.