Latvijas čempionātā kompozīciju risināšanā uzvar Seļivanovs un Rogule

16.04.2018

Rīgā aizvadīts 45. Latvijas čempionāts šaha kompozīciju risināšanā, kuru organizēja Latvijas problēmšaha biedrība un galvenais tiesnesis bija Iļja Ketris (Latvija). Šogad starp 26 risinātājiem piedālījas arī viesi - septiņi risinātāji no Lietuvas un viens no Krievijas, kuru atbalsts ievērojāmi palielināja mūsu čempionāta reitingu.

Čempionāts tika pacelts jaunā līmenī ar iespēju gan saņemt kvalifikācijas punktus, gan piedālīties Pasaules šaha kompozīcijas federācijas organizētā "World Solving Cup" projektā.

Latvijas atklātā čempionāta uzvarētāji: Andrejs Seļivanovs (Krievija), Vidmants Satkus (Lietuva), Martns Limontas (Lietuva).

Uzvarētāji pa kategorijam:
– Seniori: Vilimants Satkus (Lietuva), Antons Gajevskis (Latvija) , Stasis Granauskis (Latvija);
– Sievietes: Laura Rogule, Elisa Granovska, Ramona Golsta (Latvija);
– Juniori: Artis Alainis, Kirills Bogdanovičs, Andris Grickus (Latvija).
Nacionālie čempionāta uzvarētāji: Laura Rogule, Modris Rāviņš, Antons Gajevskis.

WSC 2017-2018 lapā var redzēt:
– čempionāta pilnus rezultātus kopā ar čempionāta vidējo reitingu un labāko risinātāju iegūtiem WSC punktiem;
uzdevumus;
risinājumus ar atskaiti par problēmu sarežģitību.

Īpašais prieks par mūsu junioru aktīvo piedālīšanos jau 6. risināšanas sacensībās, sākot ar 2017.gada janvāri. 2018.gada 1.aprīlī jau četriem junioriem ir risināšanas reitingi un izskatas, ka pēc mūsu čempionāta rezultātiem vēl 6 juniori dabūs savu pirmo risināšanas reitingu, kas tiks publicēts kārtējo reitingu tabulā 1.jūlijā.

Protams, ļoti gribētos, lai mūsu risinātājiem būtu aizvien labākie rezultāti, bet ne tikai tas. Gribu novēlēt visiem baudīt risināšanas procesu, skaisti sastadītās kompozīcijas, arī mūsu nelielu sabiedrību, tikšanos, kur mēs dalāmies ar domām un emocijām.

Starp mūsu risinātājiem ir viens cilvēks, par kuru man gribas pateikt pāris vārdus – Stasis Granauskis. Šaha problēmas Stasis saka risināt 1994.gadā, un ātri risināšana viņam kļūva par iemīļotāko vaļasprieku. Bet, kas ir īpašs par Stasi, tā ir viņa attieksme priet visiem dalībniekiem apkārt, dzīva atklāta interese par visiem jaunpienācējiem, par viņu panākumiem gan šahā gan ārpus. Stasis ir viens, kas pirmais ir gatavs visur piedalīties ar tik aizraujošo vēlmi, optimismu, prieku, ka redzot viņu pirms sacensību sakumam es vienmēr jūtos priecīgā par to, ko mēs daram.

Šoreiz prasīju Stasim komentāru par čempionātu: "Jau no paša sākuma bija skaidrs, ka cīņa par turnīra uzvarētāja titulu notiks starp lietuviešiem Martinu Limontu, Vidmantu Satkus un Maskavas pārstāvi Andreju Seļivanovu. Tā arī sanāca, un ar 50 punktiem par turnīra uzvarētāju tika paziņots Seļivanovs.

Par Latvijas čempioni kļuva Laura Rogule, kas saviem 9. čempiones tituliem šahā pievienoja čempiones titulu šaha kompozīcijas risināšanā. Sacensību organizatori bija padomājuši arī par junioriem un senjoriem un tika apbalvoti arī labākie no viņiem.

Tagad gribētos nedaudz atgriesties pagātnē... Vēl pirms pāris gadiem likās, ka šaha kompozīcijai Latvijā nav nākotnes. Jau ilgi slimo un no sava dzīvokļa Kalnciemā neiziet ilgadējais LŠKB vadītājs Imants Dulbergs (Latvijas PSR Šaha federācijas šaha kompozīcijas komisijas priekšsēdētājs). Andris Virtmanis arī ir "ieslēgts" savās četrās sienās Mangaļos. Vecums un slimības padara savus... Vairs nebija līdera, kas spētu apvienot atsevišķus risinātājus vienā komandā, vienā vienībā. Un tad kā saules stariņš parādījās Jūlija Visocka, gatava riskēt ar savu labklājību kompozīcijas idejai!

Ar nākamo soli tika iesaistīts talantīgais jauno šahistu treneris Aivars Stašāns ar saviem jauniešiem. Izrādās, ka tomēr arī Latvijā ir personības, kas spējīgas izaudzināt tādus talantīgus bērnus! Biju bezgala pārsteigts: no kurienes, pa kuru laiku tas viss dabūts gatavs? Individuāli tika piesaistīti Emīls Tabors un Olita Zadorožnaja – vēl divas personības, kurus daba ir apveltījusi ar daudziem talantiem.

Izrādās, ka viens cilvēks, kas pašaizliedzīgi mīl savu sirdslietu, var paveikt ļoti daudz, bet bez atbalsta, bez sapratnes, arī šis stariņš ar laiku var izsīkt.

Paldies Jūlijai Visockai un Iļjam Ketrim par teicami organizēto čempionātu!"

Nobeigumā gribētu pateikt paldies visiem dalībniekiem! Būs prieks atkal tikties!

Izraēlas atklātais čempionāts, kur var piedālīties attalināti, diemžēl notiks 24.jūnijā, kaut gan mēs varētu to organizēt, ja būtu pietiekoši daudz dalībnieku (domāju, sākot ar 15). Lūdzu, padomājiet, un sūtiet man savus kontaktus ja gribētu piedalīties (julia.vysotska@gmail.com).

Jaunie risināšanas reitingi tiks publicēti 1.jūlijā, tas būs arī anonsēts WFCC vietnes sākumlapā).

Jūlija Visocka,
Latvijas Problēmšaha biedrība