Ar šaha turnīru Vidrižos piemin novadnieku, komponistu Emili Melngaili

16.02.2018

2018.gada 15.februāris ir kompoponista un šahista Emiļa Melngaiļa 144.dzimšanas diena. Tam par godu šajā dienā viņa dzimtajā Vidrižu pagastā, sporta un kultūras centā notika šaha turnirs. Tas nav pirmais turnirs,bet gan senākas tradīcijas turpinājums.

Tradīcija iesākās komponista 130.jubilejas Mūzikas svētkos Igates "Melngaiļos", kas ir E.Mengaiļa dzimtā māja, tagad memoriālais muzejs. Kopš tās reizes katru gadu 15.februārī pulcējās vietējie un kaimiņnovadu šahisti piemiņas pasākumā.
Diemžēl, objektīvu un subjektīvu iemeslu dēļ dažus gadus turnīrs nenotika.

Šoreiz, pateicoties Limbažu novada šaha dzīves vaditāja Ivara Babra iniacitīvai, tradīcija tika atjaunota un uz atceres turnīru ieradās spēlētāji no Valmieras, Cēsīm, Allažiem, Limbažiem un Limbažu pagasta, Tūjas,kā arī Vidrižiem – kopā vairāk kā 20 dalībnieku.

Spēlējot pēc Šveices sistēmas 7 kārtās, uzvaretāja gods tika limbažniekam Jurim Saksim, otrais – vidrižnieks Agris Kantoris, trešajā vietā cēsinieks Matīss Mitenieks.

Turnīra akcents bija U-8 un daži līdz U-14 vecuma grupas bērni, kuri, īpaši visjaunākie, sagādāja galvas sāpes ne vienam vien rūdītam spēlētajam... Šie bērni ir no vairākām Limbažu skolām un viņus māca Latvijas nacionālā šaha meistare Nellija Maklakova, kura ir viena no Limbažu jauno šahistu trenerēm.

Jubilejas turniru organizēja un atbalstīja uzņēmējs Ivars Babris kopā ar E. Melngaiļa muzeja un Vidrižu sporta un kultūras nama vadību. Galvenā tiesneša pienākumus veica starptautiskās kategorijas tiesnesis Aivars Laizāns (Rīga).

Jānis Plitnieks