Eiropas Šaha savienība Rīgā parakstījusi "Fair Play" memorandu

21.04.2017

Eiropas Šaha savienība (ECU) piektdien, kamēr notiek čempionāts sievietēm, ar Eiropas "Fair Play" kustību (EFPM) svinīgi parakstīja memorandu par godīgu spēli. Parakstus zem memoranda īpašā sanāksmē viesnīcā "Latvija" piektdien lika ECU prezidents Zurabs Azmaiparašvili un EFPM vadītājs Kristians Hinterbergers.

"Godīga spēle mūsu sporta veidā kļūst arvien svarīgāka. Arī šādā veidā vēlamies attīstīt šaha spēli," izteicās Azmaiparašvili. "Spēlēsim godīgu spēli!"

Tikmēr Hinterbergers sarunā ar aģentūru LETA norādīja, ka "Fair Play" kustības vērtību ieviešana ir vajadzīgs solis jebkurai sporta organizācijai.

"Mūsu sadarbība ar ECU ļaus izveidot šaha ētikas kodeksu, kā arī mudinās pašus šahistus ievērot godīgas spēles principus. Sportā cieņa vienam pret otru sākas no paša attieksmes, kas tiek iegūta izglītības ceļā. Šīs zināšanas ir iespējas attīstīt, tāpēc jauniešiem, kuri uzsāk nodarboties ar šahu, ir nepieciešami labi piemēri no profesionālu sportistu vides," sacīja EFPM prezidents.

"Šaham bija liela interese kļūt par "Fair Play" kustības dalībnieku un mums savukārt bija interese paplašināt savus apvāršņus. Solim pa solim tuvojāmies šai sadarbībai un šodien parakstījām savstarpējas sapratnes memorandu," uzsvēra Hinterbergers.

EFPM prezidents Hinterbergers atklāja, ka sadarbības ietvaros ne tikai tiks izveidots šaha ētikas kodekss, bet tiks sniegta palīdzība ECU tās izglītības programmās, kopā ar treneriem izveidojot "Fair Play" darbnīcas.

"Katrā sporta veidā pastāv krāpšanās, likmju likšanas un maču sarunāšanas problēma. "Fair Play" kustībai jāstāv šīm lietām pāri. Tāda pati situācija ir arī šahā, ne tikai futbolā vai vieglatlētikā," norādīja Hinterbergers.

Savukārt EFPM izpildkomitejas locekle Baiba Veisa aģentūrai LETA sacīja, ka Latvijas Šaha federācijas (LŠF) prezidents Āris Ozoliņš BIJIS viens no pirmajiem, kurš uzsvēris, ka arī šajā sporta veidā jāaktualizē jautājums par godīgu spēli.

Veisa arī atzīmēja, ka, lai gan no malas to nevar redzēt, arī šajā pastāv krāpšanās risks, tāpēc nepieciešama godīgas spēles principi, it sevišķi turnīros ar lielām naudas balvām.

Eiropas čempionāts šahā norisināsies līdz sestdienai, bet pirms pēdējām divām kārtām līderes ar septiņiem punktiem deviņās cīņās ir krieviete Aleksandra Gorjačkina un Gruzijas šahiste Nana Dzagnidze, kura pašlaik ir vadībā pēc papildrādītājiem.

Eiropas čempionāta pirmo 14 vietu ieguvējas iegūs ceļazīmi uz Pasaules kausu.

Turnīra balvu fonds ir 75 000 eiro un sacensībās startē spēcīgākais dalībnieču sastāvs pēdējo 20 gadu laikā. No Eiropas reitinga pirmā desmitnieka piedalās septiņas sportistes, tajā skaitā kontinenta pirmais numurs Anna Muzičuka no Ukrainas. Savukārt no Eiropas pirmajām 25 šahistēm sacenšas 20 spēlētājas.

Latvijas Šaha federācija (LŠF) Eiropas čempionāta rīkošanas tiesības ieguva Eiropas Šaha savienības (ECU) Ģenerālajā asamblejā pagājušā gada septembrī Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku pasaules šaha olimpiādes laikā. Līdz ar sieviešu čempionātu Latvija ieguva tiesības rīkot 2018.gada Eiropas čempionātu jauniešiem vecuma grupās no U-8 līdz U-18.