Iepriekšējās līderes atgriežas Eiropas čempionāta šahā sievietēm vadībā

19.04.2017

Nesenās līderes krieviete Aleksandra Gorjačkina un Gruzijas šahiste Nana Dzagnidze trešdien pēc astotās kārtas cīņām atgriezās Rīgā notiekošā Eiropas sieviešu šaha čempionāta galvgalī, kamēr Latvijas komandas līdere Ilze Bērziņa trešo dueli pēc kārtas noslēdza neizšķirti, ziņo LETA.

Pirms otrdien aizvadītās brīvdienas bija izveidojusies četru šahistu līderu grupiņa un trešdien tās sacentās savā starpā, abām cīņām noslēdzoties rezultatīvi – gruzīniete Nana Dzagnidze pārspēja armēnieti Elinu Danieljanu, bet divu Krievijas talantu cīņā 18 gadus vecā Aleksandra Gorjačkina ar melnajām figūrām pārspēja Darju Pustovoitovu.

Līdz ar to kopvērtējuma galvgalī ar 6,5 punktiem atgriezušās Dzagnidze un Gorjačkina, kuras tur bija arī pirms septītās kārtas, kad savstarpējā mačā ātri vienojās par neizšķirtu.

Līderēm seko četras spēlētājas ar sešiem punktiem un viņas sešas devītajā kārtā izveidos trīs spēļu pārus – Dzagnidze ar melnajām figūrām tiksies ar sacensību otro numuru Mariju Muzičuku no Ukrainas, Gorjačkinai būs baltās figūras duelī ar tautieti Alinu Kašlinsku, bet poliete Monika Socko spēkosies ar Vjetnamā dzimušo Ungārijas pārstāvi Hoangu Thaņu Čangu.

Savukārt šīm sportistēm seko 13 šahistu grupa ar 5,5 punktiem, kuras vēl nav zaudējušas cerības uz labu rezultātu un visas cīnās par vietu Pasaules kausā.

Tikmēr Latvijas lielmeistare Bērziņa nospēlēja neizšķirti ar vācieti Sāru Holtu.

Kā aģentūrai LETA pauda turnīra direktors Egons Lavendelis, ja iepriekšējās kārtās Bērziņa savu partiju drīzāk izglāba, šoreiz tas izdevās viņas pretiniecei, kurai reitings ir vairāk nekā 100 punktus augstāks nekā latvietei.

Tikmēr duelī starp divām sportistēm, kas pērn bija Latvijas izlases sastāvā šaha Olimpiādē, jaunā Elīna Otikova uzvarēja pieredzējušo lielmeistari Ingunu Ernesti, kura kopumā šo turnīru aizvada ļoti neveiksmīgi.

"Sāpīgs zaudējums bija Agnesei Līckrastiņai, kurai izpaudās regulārs spēļu prakses trūkums – viņai duelī bija pat neliels pārsvars, tomēr iznāca pārtērēt apdomas laiku un nācās ciest zaudējumu," teica Lavendelis.

Kopā Latvijas sportistes trešdien tika pie pieciem punktiem – Latvijas dueļos Madara Golsta uzveica Valentīnu Vainovsku, bet Marija Nikolajeva bija labāka pār otru no dvīņumāsām Ramonu Golstu. Tikmēr Renāte Vidruska savu dueli noslēdza neizšķirti.

Savukārt punktu bez cīņas nopelnīja turnīra pastarīte Nataļja Mieze, kurai sacensībās ir pārliecinoši zemākais reitings.

Kopvērtējumā Bērziņa ar 4,5 punktiem atkāpusies uz 47.vietu un nākamajā cīņā ceturtdien tiksies ar polieti Karinu Ščepkovsku, kurai ir vīriešu starptautiskā meistara kategorija. Zīmīgi, ka tikpat punktu cik Latvijas līderei ir arī pasaules eksčempionei Antoanetai Stefanovai.

Tikmēr no Latvijas sportistēm rangā ar 3,5 punktiem par otro labāko kļuvusi Otikova, bet Līckrastiņai, Vidruskai un Lindai Krūmiņai ir pa trim punktiem.

"Sākas izšķirošās cīņas. Šveices sistēmā sakas, ka viss izšķiras pēdējās divās kārtās, turklāt 19 sportistes joprojām nav zaudējušas izredzes uz medaļām," teica turnīra direktors.

Ceturtdien un piektdien cīņas viesnīcas "Radisson Blu Hotel Latvija" zālē "Omega" sāksies plkst.15, bet pēdējā dienā sestdien sportistes savus mačus sāks jau plkst.11.

Savukārt svinīgā apbalvošanas ceremonija sestdien paredzēta plkst.20.

Eiropas čempionāta pirmo 14 vietu ieguvējas iegūs ceļazīmi uz Pasaules kausu.

Turnīra balvu fonds ir 75 000 eiro un sacensībās startē spēcīgākais dalībnieču sastāvs pēdējo 20 gadu laikā. No Eiropas reitinga pirmā desmitnieka piedalās septiņas sportistes, tajā skaitā kontinenta pirmais numurs Anna Muzičuka no Ukrainas. Savukārt no Eiropas pirmajām 25 šahistēm sacenšas 20 spēlētājas.

No Latvijas pārstāvēm lielmeistere Ilze Bērziņa ar 2323 reitinga punktiem pirms sacensībām starp dalībniecēm bija 60.pozīcijā.

Latvijas Šaha federācija (LŠF) Eiropas čempionāta rīkošanas tiesības ieguva Eiropas Šaha savienības (ECU) Ģenerālajā asamblejā pagājušā gada septembrī Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku pasaules šaha olimpiādes laikā. Līdz ar sieviešu čempionātu Latvija ieguva tiesības rīkot 2018.gada Eiropas čempionātu jauniešiem vecuma grupās no U-8 līdz U-18.