Latvijas šahistes sestajā kārtā gūst līdz šim lielāko punktu skaitu

16.04.2017

Vietējās sportistes svētdien savāca līdz šim lielāko punktu skaitu Rīgā notiekošajā Eiropas čempionātā dāmām, kamēr lielākā daļa līderu cīnījās neizšķirti un situācija kopvērtējumā saglabājas saspringta, informē aģentūra LETA.

Svētdien notika sestā kārta un pirms tās vienvadībā atradās 18 gadus vecā krieviete Aleksandra Gorjačkina, kura ir vairākkārtēja pasaules un Eiropas jauniešu čempione. Līdere tikās ar citu Krievijas pārstāvi Katerinu Lagno, kura izlikta ar trešo numuru, un, spēlējot ar baltajām figūrām, cīņas gaitā bija ieguvusi ļoti lielu pārsvaru, tomēr pamanījās nospēlēt neizšķirti.

Līdz ar to kopvērtējumā Gorjačkinu panākusi Gruzijas šahiste Nana Dzagnidze, kura bija vienvadībā pēc trešās kārtas, bet svētdien uzvarēja Turcijas pārstāvi Jekaterinu Ataliku. Abām līderēm pašlaik ir pa pieciem punktiem un septītajā kārtā pirmdien viņas spēkosies savā starpā, ar baltajām figūrām spēlējot Gorjačkinai.

Viņām tagad seko 14 šahistes ar 4,5 punktiem, kuru vidū ir arī trīs sacensību pirmie numuri - ukraiņu māsas Anna un Marija Muzičukas, kā arī Lagno. Tāpat šajā grupā ir divkārtējā Eiropas čempione Natālija Žukova un vēl vairākas citas spēcīgas sportistes.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja turnīra direktors Egons Lavendelis, tāpat kā Gorjačkina ļoti izteiktu pārsvaru svētdienas cīņā bija ieguvusi arī poliete Jolanta Zavadzka, tomēr arī viņai neizdevās uzvarēt.

"Viņām abām bija situācija, kā saka, ej ar kuru figūru gribi un uzvari, tomēr neizdevās uzvarēt. Ja Gorjačkina to būtu paveikusi, viņai būtu punkta atrāviens pār trešo vietu, kas būtu ļoti nopietns pieteikums titulam, bet tagad cīņa turpinās," stāstīja Lavendelis.

Latvijas izlases līdere turnīrā lielmeistare Ilze Bērziņa svētdien cīņā ar krievieti Natāliju Pogoņinu vienubrīd bija ieguvusi ievērojami sliktāku pozīciju, tomēr izglāba partiju un nospēlēja neizšķirti.

Kopā 17 Latvijas sportistes tika pie 8,5 punktiem, kas ir lielākais guvums kādā no kārtām. Panākumus izcīnīja otra Latvijas lielmeistare Ingūna Erneste, kā arī Agnese Līckrastiņa, kura tagad jau sasniegusi kopvērtējuma vidusdaļu. Tāpat uzvarēja jaunā Elīna Otikova, kura pērn bija Latvijas izlasē šaha Olimpiādē, kā arī Margarita Parhomenko, Elizabete Limanovska, Sandra Harlinska, Rebeka Atte un Katrīna Telma Ivanova. Tiesa, četri no šiem panākumiem bija dueļos ar citām Latvijas šahistēm.

Septītajā kārtā pirmdien Bērziņa ar melnajām figūrām spēlēs pret Vāciju pārstāvošo polieti Martu Mihnu, kura savulaik bija sieva titulētajam Latvijas lielmeistaram Aleksejam Širovam.

Notiks arī trīs Latvijas sportistu savstarpējie dueļi - Otikova spēkosies ar Nelliju Maklakovu, Renātei Vidruskai pretim stāsies Madara Golsta, bet Valentīna Vainovska centīsies apspēlēt Mariju Nikolajevu.

Kopvērtējumā Bērziņa ar 3,5 punktiem ieņem 36.vietu, Līckrastiņa tikusi pie trim punktiem un ir 85.pozīcijā, bet pārējās 15 Latvijas sportistes atrodas ārpus pirmā simta.

Bez punktiem joprojām ir vairs tikai Īrijā dzimušā latviete Eibhija Ni Mhuireagaina un Latvijas šahiste Nataļja Mieze, tomēr šāds rezultāts nav jāuzskata par pārsteigumu, jo starp 144 sportistēm Miezei, kura ir izteikta amatiere, pirms turnīra bija vājākais reitings, bet Ni Mhuireagainai - trešais vājākais. Tiesa, Īrijas latviete jau ir garantējusi pirmo punktu, jo sacensībās palicis nepāra dalībnieču skaits un viņai pirmdien nebūs jāspēlē.

Tikmēr 81.vietā kopvērtējumā ar trim punktiem ir Polijas šahiste Anna Kantāne, kura iepriecējusies Latvijā.

Eiropas čempionāta pirmo 14 vietu ieguvējas iegūs ceļazīmi uz Pasaules kausu.

Eiropas čempionāts šahā sievietēm viesnīcā "Radisson Blu Hotel Latvija" norisināsies līdz 22.aprīlim. Sacensībās tiks aizvadītas 11 spēļu kārtas ar vienīgo brīvdienu 18.aprīlī. Visas dienas partijas sāksies plkst.15, izņemot noslēdzošo dienu 22.aprīlī, kad sākums būs plkst.11, savukārt svinīgā apbalvošanas ceremonija paredzēta tās pašas dienas plkst.20.

Turnīra balvu fonds ir 75 000 eiro un sacensībās startē spēcīgākais dalībnieču sastāvs pēdējo 20 gadu laikā. No Eiropas reitinga pirmā desmitnieka piedalās septiņas sportistes, tajā skaitā kontinenta pirmais numurs Anna Muzičuka no Ukrainas. Savukārt no Eiropas pirmajām 25 šahistēm sacenšas 20 spēlētājas.

No Latvijas pārstāvēm lielmeistere Ilze Bērziņa ar 2323 reitinga punktiem pirms sacensībām starp dalībniecēm bija 60.pozīcijā.

Latvijas Šaha federācija (LŠF) Eiropas čempionāta rīkošanas tiesības ieguva Eiropas Šaha savienības (ECU) Ģenerālajā asamblejā pagājušā gada septembrī Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku pasaules šaha olimpiādes laikā. Līdz ar sieviešu čempionātu Latvija ieguva tiesības rīkot 2018.gada Eiropas čempionātu jauniešiem vecuma grupās no U-8 līdz U-18.