Emīls Tabors pārspēj rekordu kompozīciju risināšanas čempionātā

28.04.2022

48. Latvijas čempionāts šaha kompozīciju risināšanā, kas norisinājās 23.aprīlī viesnīcas "Monika Centrum" konferenču telpā, un bija svarīga sastāvdaļa gatavojoties 15. Eiropas čempionātam šaha problēmu risināšanā, kas notiks Rīgā 13.–15. maijā.

Tās īpašie mērķi bija atlasīt Latvijas komandas, arī papildu individuālos risinātajus Eiropas čempionātam un aizvadīt pēdējo treniņu pirms šī svarīgā notikuma.

Pirms neilga laika mēs paziņojām jaunāko uzvarētāju visos 47 Latvijas risināšanas čempionātos–Miķeli Emīlu Miķelsonu. Taču šogad rekords atkal tiek pārspēts.

Par jaunu Latvijas čempionu kļuva 16 gadus vecs šahists Emīls Tabors! Pirms pieciem gadiem Starptautiskajā risināšanas konkursā (ISC) 2017.gada janvārī Emīls ieradās risinot konkursu pirmo reizi un būdams 11 gadus vecs, kļuva par C kategorijas uzvarētāju (12 dalībnieki, līdz 13 gadiem) vietējā līmenī un starptautiskā līmenī kļuva par 7. no 143 jauniešiem!

Sudraba medaļu ieguva izcila Latvijas šahiste Laura Rogule. Laura pirmo reizi risināšanā bija tas pats ISC 2017.gadā, kad viņa kļuva par 2. kategorijas uzvarētāju ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskā līmenī, no 116 risinātājiem (kategorija bija dalībniekiem bez atrisināšanas reitinga vai ar reitings līdz 1700). 2018.gadā viņa arī izcīnīja Latvijas čempiones titulu risināšanā un 2017.gadā ieguva 2. vietu.

Par bronzas medaļas ieguvēju kļuva leģendārais risinātājs Modris Rāviņš. Pirmo reizi starp Latvijas risināšanas čempionātu uzvarētājiem 1985.gadā (2.vieta), un nākamos 33 reizes vairāk! 10 reizes Latvijas čempions (pēdējo reizi 2019. gadā)!

2021. gada čempions Miķelis Emīls palika tikai puspunkta attālumā, ieņemot 4. vietu. Un vēl par puspunktu mazāk, 5. vietā – 83 gadus vecais Ēriks Priednieks, 1972. gada Latvijas 1. risināšanas čempionāta sudraba medaļas ieguvējs! 12 reizes starp uzvarētājiem, Ēriks bija arī Latvijas čempions risināšanā 2015. gadā.

Un te nāk vēl viens pārsteigums, kārtējo reizi 0,5 punktu starpība... 21 gadu vecs Arsens Bataševs, pirmo reizi uz risināšanas konkursiem, un vienīgais, kurš atrisināja pašmatu 1. kārtā! Vienreizējs sākums!

Arī 12 gadus vecajam Mihailam Šalašovam tā bija pirmā reize, kas uzreiz ielēca pieaugušo kategorijā ar čempionātu līmenī sarežģītību. Apsveicam ar drosmi!

Čempionātam pēdējā brīdī tika pievienota kategorija U-13 (līdz 13 gadiem), skatoties uz iesācēju interesi par risināšanu. Bet droši vien mūsu piemēru problēmas izskatījās pārāk biedējošas, un Mihails Pučinskis bija vienīgais, kurš riskēja piedalīties. 1,5 stundu 6 uzdevumu kārtā (četri divvilči un divas etīdes) Mihails atrisināja 4 uzdevumus un ieguva 20 punktus. Šī eksperimentālā kategorija lika aizdomāties par Latvijas jaunatnes risināšanas čempionāta organizēšanu iesācējiem līdz 13 gadiem.

Liels paldies čempionāta galvenajam tiesnesim Antonam Gajevskim! Antons deviņas reizes bijis starp Latvijas čempionātu uzvarētājiem, Latvijas čempions 2013. un 2019. gadā (dalīta vieta ar Modri), vismaz septiņas reizes Latvijas risināšanas čempionātu tiesnesis un organizators. Antons šogad būs arī galvenais tiesnesis "Open Solving" turnīrā, kas norisināsies Eiropas risināšanas čempionāta ietvaros 13. maijā.

Kā 15. Eiropas šaha risināšanas čempionāta saimniecei Latvijai ir tiesības piedalīties ar divām komandām (katrā 4 risinātāji).

1. komanda ļoti labi redzama pēc pēdējo risināšanas sacensību rezultātiem: Latvijas čempioni 2018., 2019., 2021. un 2022. gadā – Modris Rāviņš, Laura Rogule, Miķelis Emīls Miķelsons, Emīls Tabors.

2. komandas kandidāti ir: Ēriks Priednieks, Arsens Bataševes, Iļja Ketris, Ēriks Mieriņš, Kristaps Reinis Strods, Stasis Granauskis.

13.maijā notiekošais Open Solving turnīrs, kas ir daļa no Eiropas čempionāta pasākuma, ļaus mums veikt galīgo atlasi.

Būsim ļoti pateicīgi par palīdzību no atbalstītājiem! Iespējamo brīvprātīgo galvenais pienākums ir katras kārtas sākumā visiem dalībniekiem izsniegt risinātāju lapas (risināmās problēmas) un pēc tam tās savākt (ar uzrakstītajiem risinājumiem). Mums būs trīs kārtas abas dienas 14. un 15.maijā no pulksten 10 līdz 13.30. Ja varat mums palīdzēt, lūdzu, sazinieties ar Jūliju Visocku pa e-pastu ecsc2022@wfcc.ch!

Veiksmi Latvijas komandām un individuālajiem dalībniekiem!

Jūlija Visocka,
Latvijas problēmšaha biedrības pārstāve