Neikšāns un Miezis "Grand Swiss" otrajā kārtā ar pretiniekiem spēlē neizšķirti

29.10.2021
Foto no flickr.com/photos/fide (Mark Livshitz, Anna Shtourman)

Arturs Neikšāns un Normunds Miezis ceturtdien Rīgā otrajā Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) turnīra "Grand Swiss" kārtā savas partijas beidza neizšķirti, ziņo LETA.

Lieliska iespēja izcīnīt otro uzvaru divās spēlēs bija ar melnajām figūrām spēlējošajam Neikšānam (2570), kurš pēc uzvaras ar baltajām figūrām pār Krievijas lielmeistaru Alekseju Saranu (2649) arī ceturtdien bija tuvu panākumam.

Viņš dāmu galotni cīņā pret angļu lielmeistaru Deividu Hauelu (2658) sagaidīja ar materiālu pārsvaru (tornis pret laidni), kā arī lielāku apdomas laiku, taču atdeva bandinieku, un anglis līdzsvaroja situāciju, pretiniekiem 142.gājienā vienojoties par neizšķirtu.

Bez zaudējumiem cīnās arī Miezis (2467), kurš izcīnīja otro neizšķirtu, šoreiz ar melnajām figūrām, vienojoties par punkta dalīšanu ar Rumānijas lielmeistaru Bogdanu Danielu Deku (2643).

Jau ziņots, ka pirmajā partijā trešdien viņš ar baltajām figūrām spēlēja neizšķirti ar vēl vienu reitingā krietni pārāku šahistu – indieti Sasikiranu Krišnanu (2640).

Trešais Latvijas dalībnieks "Open" turnīrā, kurā piedalās 108 dalībnieki, Ņikita Meškovs (2550) cieta otro zaudējumu, ar melnajām figūrām piekāpjoties Azerbaidžānas šahistam Nidžatam Abasovam (2638).

Pēc divām sacensību kārtām Neikšāns ar pusotru punktu kopā ar Fabiāno Karuanu no ASV ieņem dalītu ceturto līdz astoto vietu. Miezis ar vienu punktu dala 43.vietu, bet Meškovs ir bez punktiem, esot pēdējā 108. vietā.

Vadībā ar diviem punktiem izvirzījies tikai 18 gadus vecais irāņu izcelsmes franču šahists Alireza Firuzdža, bet divus punktus sakrājuši vēl divi šahisti.

Sieviešu turnīrā, kurā sacenšas 50 šahistes, otro zaudējumu piedzīvoja abas Latvijas pārstāves – Laura Rogule (2289) un Madara Golsta (2003).

Rogule ar melnajām figūrām 56.gājienā, kad balto bandinieks kļuva par dāmu, atzina krievietes Olgas Girjas (2410) pārākumu, bet Golsta ar baltajām figūrām atzina Indonēzijas šahistes Irines Harismas Sukandaras (2406) pārākumu.

Pēc divām kārtām sieviešu turnīrā 47.–50.vietu dala Rogule un Golsta, bet kopā ar viņām ir arī divkārtējā Eiropas čempione no Zviedrijas.

Divas uzvaras ir septiņām šahistēm, bet pirmo vietu ar diviem punktiem dala divas Gruzijas un divas Ķīnas šahistes.

FIDE "Grand Swiss" turnīri līdz 7.novembrim norisināsies kultūrtelpā "Hanzas perons". Paralēli tiek aizvadīti divi turnīri – "Open" sacensības un sieviešu turnīrs, kuros kopā piedalās 158 šahisti no 42 valstīm.

Latviju pārstāv pieci spēlētāji – Artūrs Neikšāns, Ņikita Meškovs, Normunds Miezis, Laura Rogule un Madara Golsta.

Covid–19 ierobežojumu dēļ sacensības norisinās bez skatītāju klātbūtnes. Spēlētājiem, kas ieradušies Rīgā, atļauts apmeklēt tikai turnīra norises vietu un viesnīcu.

Spēles sākas plkst.14, katram spēlētājam partijai atvēlot aptuveni trīs stundas, tādējādi viena partija var ilgt aptuveni sešas stundas. Visas partijas ir iespējams skatīties tiešsaistē "Chess.com" mājaslapā.

Turnīrā piedalās pasaules ranga otrais numurs Fabiāno Karuana no ASV, Levons Aronjans no Armēnijas, kurš rangā ir piektais, un citi spēcīgi šahisti.

Turnīra balvu fonds ir 550 000 ASV dolāru (472 000 eiro), no kuriem pirmās vietas ieguvējs saņems 70 000 dolāru, bet 125 000 dolāru (107 747 eiro) no kopējā balvu fonda tiks sieviešu turnīra dalībniecēm.

Sākumā bija plānots, ka sacensības aizritēs Lielbritānijai piederošās Menas salas pilsētā Duglasā, taču stingro Covid–19 noteikumu dēļ tie pārcelti uz Latvijas galvaspilsētu, kur spēlētājiem nav jāpavada divas nedēļas izolācijā.

Šī ir pirmā reize, kad tiek rīkots šāds turnīrs sievietēm.

Pirmais "Grand Swiss" turnīrs 2019.gadā norisinājās Menas salā, tajā uzvarot ķīnietim Vanam Hao. Gadu vēlāk turnīrs Covid–19 pandēmijas dēļ tika atcelts.

Gan "Open", gan sieviešu sacensības Rīgā ir daļa no 2021.–2023.gada pasaules čempionāta cikla. Divi labākie "Open" turnīrā kvalificēsies 2022.gada pretendentu turnīram, bet vēl seši šahisti nodrošinās vietas "Grand Prix" seriālā. Sieviešu turnīrā uzvarētāja iekļūs pretendentu turnīrā, bet četras tuvākās sekotājas nodrošinās vietu sieviešu "Grand Prix" sacensībās.

Pirms diviem gadiem Rīgā jau notika viens FIDE līmeņa turnīrs – "Grand Prix" posms ar balvu fondu 130 000 eiro. Tajā uzvarēja Azerbaidžānas šahists Šahrijars Mamedjarovs.