Āris Ozoliņš par olimpiādi, FIDE kongresu un ECU ģenerālo asambleju

26.09.2016
bakuchessolympiad.com

Ir pienācis laiks pastāstīt, kā noritēja FIDE 87. kongress un ECU ģenerālā asambleja, kādi lēmumi tika pieņemti, kas jauns gaidāms pasaules šaha dzīvē. Padalīšos arī ar savu redzējumu par pasaules šaha  olimpiādi Baku un mūsu startiem tajā.

Kongresā piedalījās vairāk nekā 180 valstu delegāti – tas liecina par šī foruma vērienīgumu.

FIDE kongresā no sākuma līdz beigām piedalījās FIDE prezidents Kirsans Iļumžinovs, tātad atkrīt bažas par viņa demisiju. Vēl vairāk – Kirsans paziņoja, ka Batumi FIDE kongresā 2018. gadā izvirzīs savu kandidatūru uz vēl vienu ciklu (4 gadi) prezidenta amatam. Šī ziņa ir ļoti svarīga.

Paskaidrošu – kāpēc.

Lai nodrošinātu veiksmīgu darbību, FIDE nepieciešami lieli finanšu līdzekļi. Piemēram, programmai “Šaha apmācība skolās” vien vajadzīgi vairāki miljoni dolāru. Šobrīd to nodrošina viens no FIDE galvenajiem sponsoriem – “Rosņeft”.

Pasaules šaha olimpiādes izdevumi pārsniedz 20 miljonus dolāru. Šādiem pasākumiem ir arvien grūtāk atrast organizatoru. Ja 2006. gadā Turīnā (Itālija) FIDE kongresā uz 2010. gada pasaules šaha olimpiādes rīkošanu bija pieteikušās piecu valstu pilsētas, arī Rīga (uzvarēja Hantimansijska, Krievija), tad uz 2020. gada pasaules šaha olimpiādes rīkošanu nebija pieteicies neviens... Pēc Iļumžinova iniciatīvas tika panākta vienošanās, ka 2020.gadā pasaules šaha olimpiāde notiks Hantimansijskā.

Arvien grūtāk atrast organizatorus FIDE oficiālajiem turnīriem “Grand Prix” vīriešiem un sievietēm u.c.

Piecu šādu turnīru organizēšanu FIDE kongresā Baku uzņēmās Hantimansijska.

Kongresā Iļumžinovs izteica cerību, ka nākamās pasaules šaha olimpiādes (pēc 2020.gada) vajadzētu uzticēt kādai no Āfrikas un Dienvidamerikas valstīm, kurās olimpiādes vēl nav notikušas. Manuprāt, grūts uzdevums.

Kā jau noteikti zināt, Latvija Eiropas šaha savienības (ECU) ģenerālajā asamblejā ieguva tiesības rīkot 2017.gada Eiropas sieviešu čempionātu un 2018.gada Eiropas jauniešu čempionātu klasiskajā šahā (8–18 gadu vecumiem).

Lēmums bija vienbalsīgs! Tas liecina, ka mēs savu mājas darbu bijām paveikuši.

Liela nozīme bija mūsu prezentācijai, kur Dana Reizniece-Ozola pēc uzvaras pār pasaules čempioni un reitinga līderi ķīnieti Hou Yifan tikpat pārliecinoši prezentēja mūsu piedāvājumu un video materiālu. Paldies Danai!

Mūsu pienākums ir mums uzticētos čempionātus noorganizēt visaugstākajā līmenī.

Darbs jau ir sācies!

Eiropas Šaha Savienības finansiālā situācija ir stabila ar tendenci uz attīstību. Par to, starp citu, kā ECU galvenais auditors ziņoju arī ECU delegātiem.

Finanšu stabilitāti ECU nodrošina ECU prezidents Zurabs Azmaiparašvili, piesaistot sponsoru no Gruzijas.

Daudz laika aizņēma bijušā ECU prezidenta, tagadējā Bulgārijas šaha federācijas prezidenta finansiālo mahināciju apspriešana. Katram delegātam bija sagatavots materiāls vairāk nekā simts lappušu biezumā. Rezultātā Bulgārijas šaha federācija tika izslēgta no ECU!

Pasaules šaha olimpiāde Baku, daudzuprāt, bija labāk organizēta, salīdzinot ar iepriekšējām.

Liela uzmanība tika veltīta drošībai, kas, manuprāt, bija mazliet pārspīlēta un radīja dažas neērtības. Neredzēti pasākumi bija veltīti cīņai par godīgu spēli, lai nebūtu iespējams šahistiem palīdzēt ar elektroniskiem vai citiem līdzekļiem.

Tā rezultātā spēļu arēnā bija aizliegts ienest mobilo tālruni, pulksteni, grāmatu, pat pildspalvu.

Ieeja spēļu zonā tika liegta delegātiem, federāciju prezidentiem, kas, manuprāt, nav pareizi.

Man tika sākotnēji izsniegta FIDE ofisa darbinieka caurlaide ar piekļuvi visur, pēc tam, ar atsevišķu Iļumžinova rīkojumu, FIDE oficiālas personas VIP caurlaide.

Dzīvošanas apstākļi gan delegātiem, gan spēlētājiem bija ļoti labi.

Tagad par rezultātiem.

Vīriešu grupā favorītu statusā bija Krievija, kurai nekādi neizdodas reitingu realizēt uzvarā, taču trešā vieta ir neliels mierinājums.

Amerikas uzvaru nevar uzskatīt par sensāciju, bet par spožu panākumu noteikti.

Ukraiņi pierādīja, ka viņi arī bez Ivančuka ir spējīgi cīnīties par zeltu, un otrā vieta pēc papildrādītājiem ir lielisks panākums.

Noteikti par neveiksmi var uzskatīt Azerbaidžānas komandas 12. vietu. No viņiem visi gaidīja medaļas. Mazliet pievīla mūsu Arkādijs Naidičs, un nebija trenera Aleksandra Halifmana, kas azerbaidžāņiem līdzēja izcīnīt Eiropas zeltu.

Mūsu komanda demonstrēja labu sniegumu un sasniedza teicamu rezultātu – 17. vietu 180 komandu konkurencē.

Ja nebūtu klupiena Kanādai, kas bija mūsu melnā diena, pēdējā kārtā būtu cīnījušies par olimpisko sešinieku. Malači! Apsveicam!

Par galdiņu secību. Šobrīd mums komandas līderi ir Aleksejs Širovs un Igors Kovaļenko, kuriem seko Arturs Neikšāns.

Versija, ko minēja Arturs Neikšāns, ka viņam bija jāspēlē pie otrā galdiņa, nobīdot Igoru Kovaļenko pie trešā, un rezultāti būtu vēl labāki, man ir nepieņemama.

Igors Kovaļenko pie otrā galdiņa izcīnīja 8 punktus no 11 (+5) pretinieku vidējais reitings 2568.

Arturs Neikšāns pie trešā galdiņa izcīnīja 5,5 punktus no 10 (+1) pretinieku vidējais reitings 2538.

Secināt, ka Arturs pie otrā galdiņa būtu nospēlējis labāk (+2), ir absurdi.

Esmu pārliecināts, ka katram spēlētājam jānopelna ar savu spēli vieta izlasē un arī tiesības spēlēt pie augstāka galdiņa.

Jāatzīmē, ka Ņikitas Meškova debija jāuzskata par labu, tāpat kā Vladimira Svešņikova sniegums jāuzskata par apmierinošu.

Saprotams, viņiem nopietni jāstrādā un jāprogresē, lai noturētu vietu izlasē.

Sieviešu turnīrā ķīnietes  apliecināja savu favorītes statusu un pārliecinoši izcīnīja zelta medaļas. Kā zināms, Latvija ceturtajā kārtā Ķīnai zaudēja tikai ar minimālu rezultātu 1,5:2,5.

Par pārsteigumu parūpējās polietes, izcīnot otro vietu. Ukrainas bronzas medaļas uzskatāmas par likumsakarīgu rezultātu. Krievijas ceturtā vieta noteikti uzskatāma par neveiksmi, ņemot vērā zaudēto olimpisko čempioņu statusu.

Ļoti neveiksmīga šī olimpiāde bija gruzīnietēm (desmitā vieta), kuras noteikti bija vienas no medaļu pretendentēm.

Lietuvietes ar 12. vietu apliecināja, ka šobrīd ir līderes starp Baltijas valstīm.

Arī Latvijas sieviešu startu vērtēju apmierinoši, kaut vietu gaidījām augstāku. Izcīnīta 44. vieta 140 komandu konkurencē.

Tam ir savi objektīvi un subjektīvi iemesli. Ja zēniem melnā diena bija priekšpēdējā un visu izlabojām pēdējā kārtā, tad meitenēm tā bija pēdējā kārta, un iespējas kaut ko labot vairs nebija.

Laura nospēlēja labā līmenī, bet zinām, ka viņas potenciāls ir daudz augstāks. Iespējams, pietrūka mazliet emocionālās un fiziskās izturības.

Ilze parādīja izcilu sniegumu. Ja nebūtu klupiena pret Meksiku, būtu medaļa pie galdiņa.

Ingūna nospēlēja labi, ņemot vērā, ka viņa šahu spēlē ļoti reti. Zinot, ka Ingūna  nolēmusi ar šahu nodarboties nopietnāk, viņai ir labas iespējas progresēt.

Elīnas debija tā īsti neizdevās. Viņa ļoti centās, ieguva labas pozīcijas, bet bieži tās sabojāja.

Dana pierādīja, ka viņa ir izcila komandas līdere.

Viņas rezultāts pie pirmā galdiņa 6 punkti no 10 pret pasaules klases šahistēm ir izcils.

Danas pārliecinošā uzvara pret pasaules čempioni, reitinga līderi Hou Yifan (2658)  noteikti bija viens  no galvenajiem notikumiem Baku olimpiādē, ņemot vērā  viņas Latvijas finanšu ministres statusu. Latvijas valstij labāku reklāmu grūti iedomāties. Tas noteikti ir pelnījis gada notikuma statusu. Apbrīnoju, kā Dana tika galā ar šo milzīgo uzmanību visur! Viņai taču bija jāspēlē šahs!

Ja godīgi, tad Danas uzvara mani sevišķi nepārsteidza, jo zināju, ka viņa uz to ir gatava!

Pagājušā Olimpiādē Tromso Dana ar melnajām figūrām uzvarēja tā laika otro pasaules numuru – ukrainieti Annu Muzičuku, Tallinā Keresa piemiņas turnīrā Dana sensacionāli iekļuva superfinālā, kur uzvarēja pasaules eksčempionu Aleksandru Halifmanu.

Latvijas Olimpiādē Dana izcīnīja simtprocentīgu rezultātu.

Šogad Liepājā ātrspēles turnīrā “Liepājas rokāde–2016” Dana izcīnīja sesto vietu, atstājot aiz sevis septiņpadsmit lielmeistarus un starptautiskos meistarus!

Olimpiskais cikls ir noslēdzies!

Sāksim gatavošanos nākamajai olimpiādei, kas notiks 2018.gada septembrī Batumi pilsētā Gruzijā.

Latvija var!

Āris Ozoliņš