Dvorkovičs: Rīgas "Grand Prix" šahisti parūpēsies par spilgtām cīņām

11.07.2019
Starptautiskās šaha federācijas un "World Chess" 2019. gada lielās balvas izcīņas posma preses konference. LETA © Zane Bitere

Prestižajā "Grand Prix" šaha turnīrā, kas ceturtdien sākās Rīgā, šahisti parūpēs par spilgtām un izteiksmīgām cīņām, preses konferencē pauda Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) prezidents Arkādijs Dvorkovičs, ziņo aģentūra LETA.

Ar ceturtdienu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā sākās Mihaila Tāla vārdā nosauktais FIDE "Grand Prix" izcīņas posms, kas ilgs līdz 25.jūlijam, Rīgai pulcējot spēcīgākos šahistus no visas pasaules. Paralēli pasaules mēroga sacensībām bibliotēkā aizritēs arī starptautisks bērnu turnīrs "Rīgas brīvdienas", bet Tāla piemiņas rapids un blics notiks viesnīcā "Radisson Blu Latvija".

"Ceram šis turnīrs būs stāsts par panākumiem. Paldies partneriem, it sevišķi "Kapersky" par sadarbību, bet īpaši pateicamies skaistajai un viesmīlīgajai Latvijai un tās Šaha federācijai par uzņemšanu. Šī ir daļa no pasākuma, kas veltīts leģendārajam Tālam. Mums būs arī atklātais turnīrs ar 60 lielmeistariem, tostarp daudziem Latvijas šahistiem un starptautiskas bērnu sacensības. Šis būs liels šaha festivāls. "Grand Prix" sērija ir arī ļoti svarīgs elements pasaules čempionāta ietvaros. Sagaidām, ka šajā turnīrā būs spilgtas un izteiksmīgas cīņas," teica Dvorkovičs.

Jūlijā Jūrmalā norisināsies Sieviešu tenisa asociācijas (WTA) turnīrs, turklāt FIDE sadarbībā ar šo sacensību organizatoriem 21.jūlijā kūrortpilsētā rīkos pasākumu, apvienojot abus sporta veidus.

Tikmēr Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš atklāja, ka ideja atvest "Grand Prix" sacensības uz Rīgu dzimusi janvārī.

"Janvārī Tallinā notika leģendārā šahista Paula Keres memoriāls. Tobrīd Tallinā viesojās arī FIDE prezidents, kuru aicināju kopīgiem spēkiem sarīkot Mihaila Tāla memoriālu Rīgā. Izdevās vienoties, ka viņš darīs visu iespējamo, lai šis turnīrs notiktu. To arī esam izdarījuši," gandarījumu pauda Ozoliņš.

"Latvijas Šaha federācijai ir liela pieredze starptautisku turnīru rīkošanai. Šis ir nākamais solis. Darām visu iespējamo, lai Latvijā šahs attīstītos. Par nākotnes turnīriem konkrētu plānu pašlaik nav. Viss ir atkarīgs no sadarbības ar FIDE un citām organizācijām. Ceram, šādi Tāļa memoriāli notiks katru gadu," apņēmīgs bija federācijas vadītājs.

Savukārt "World Chess" vadītājs Iļja Merenzons norādīja, ka Rīga par sacensību norises vietu izraudzīta tāpēc, ka tai ir bagātīgas šaha tradīcijas.

"Rīgai ir liela loma šaha vēsturē. Piemēram, no viesnīcas, kur mitinās spēlētāji, netālu ir Tāla dzīvojamo ēku komplekss. Lai radītu intrigu, mums ir interesanti redzēt, kādu iespaidu šis turnīrs atstās Rīgai. Citās pilsētās pēc šīm sacensībām šaha treneru likmes pieauga par 200%. Redzēsim, kā šo mirkli izmantos Latvijas Šaha federācija. Cerams, nākamgad šeit atgriezīsimies un būs vērojamas izmaiņas," teica Merenzons.

"Šī ir iespēja arī jaunajiem šahistiem redzēt savus iecienītākos spēlētājus klātbūtnē. Esam ļoti pateicīgi, ka šis pasākums notiek Nacionālajā bibliotēkā, kas ir viena no svarīgākajām ēkām Latvijā," sacīja "World Chess" galva. "Rīga bija pateicīga vieta arī no loģistikas viedokļa, jo šeit ir labas viesnīcas, transportsistēma, turklāt pilsēta ir daļa no Eiropas, bet dalībniekiem, lai šeit atbrauktu, nav nepieciešamas vīzas.

"Grand Prix" turnīrā pēc izslēgšanas principa sacentīsies 16 pasaules šaha grandi. Tie, kuri neizturēs pirmo kārtu, varēs izmēģināt spēkus Tāla ātrajā šaha turnīrā rapidā, bet dalībnieki, kuriem nebūs veicies arī otrajā kārtā, varēs turpināt sacensību ātrspēlē blicā.

Tāla piemiņas turnīrs sāksies 16.jūlijā, kad sāksies arī rapida sacensības, kuras paredzētas arī nākamajā dienā. Tikmēr blica ātrspēles sāksies 18.jūlijā, un tās divu dienu garumā norisināsies "Radison Blu Latvija" viesnīcas "Omega" zālē. Tāpat paralēli pieaugušo sacensībām LNB tiks noskaidroti spēcīgākie šahisti arī bērnu vidū starptautiskajā turnīrā "Rīgas Brīvdienas", kas norisināsies no 20. līdz 24.jūlijam.

Savukārt turnīra organizatori sacensībās paredz lielu masveidību, jo plānots, ka abos pieaugušo turnīros startēs ap 250 dalībnieku, no kuriem aptuveni 60 būs lielmeistari.

"Grand Prix" posmi tiek izspēlēti pēc "play-off" formāta, kurā piedalās 16 šahisti, bet katrā kārtā starp pretiniekiem notiks divas cīņas un pēc tam neizšķirta gadījumā gaidāms taibreiks (ātrais šahs un ātrspēle). Divi kopvērtējuma labākie šahisti kvalificēsies nākamajam kandidātu turnīram, lai cīnītos par ceļazīmi uz pasaules čempiona titulcīņu pret norvēģi Magnusu Kārlsenu.

Sacensību kopējais balvu fonds četros posmos ir 800 000 eiro.

FIDE prezidents Arkādijs Dvorkovičs piedalās Starptautiskās šaha federācijas un "World Chess" 2019. gada lielās balvas izcīņas posma preses konferencē. LETA © Zane Bitere
FIDE preses sekretārs Janniks Peletjē piedalās Starptautiskās šaha federācijas un "World Chess" 2019. gada lielās balvas izcīņas posma preses konferencē. LETA © Zane Bitere
Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš. LETA © Zane Bitere
Latvijas Šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš (no kreisās) un FIDE prezidents Arkādijs Dvorkovičs piedalās Starptautiskās šaha federācijas un "World Chess" 2019. gada lielās balvas izcīņas posma preses konferencē. LETA © Zane Bitere
"Kaspersky Lab" rīkotājdirektors Baltijas valstīs Andis Šteinmanis piedalās Starptautiskās šaha federācijas un "World Chess" 2019. gada lielās balvas izcīņas posma preses konferencē. LETA © Zane Bitere