102 gadu vecumā miris ASV vecākais šahists, latvietis Ēriks Kārkliņš

13.11.2017
Foto no chessgames.com

102 gadu vecumā miris 1915.gada 25.martā Rīgā dzimušais Ēriks Kārkliņš, kurš bija Amerikas Savienoto valstu vecākais šahists. Vēl 99 gadu vecumā viņš piedalījās šaha turnīros Ilinoisā.

Viņš bija ASV nacionālais meistars, kas apmēram atbilst stipra meistarkandidāta līmenim pie mums, informē Jānis Elsbergs.

Desmit gadu vecumā šaha spēles pamatus viņam parādīja draugs, un kopš tā brīža Kārkliņš saslima ar šo prāta spēli. Viņš pat ņēma vācu valodas privātstundas, lai varētu lasīt šaha izdevumu "Deutsche Schachzeitung", jo latviešu valodā šaha prese toreiz vēl neiznāca, kā arī šaha grāmatas vācu valodā.  

1928. vai 1930.gadā Rīgā Ēriks Kārkliņš piedalījās simultānspēlē ar pašu Emanuelu Laskeru.

22 gadu vecumā Kārkliņu iesauca Latvijas armijā un viņš dienēja netālu no Ķemeriem, kur notika slavenais 1937.gada turnīrs. Ērikam bija iespēja klātienē aplūkot dažas partijas.

1944.gadā viņu iesaucu vācu leģionā, bet vēlāk tajā pat gadā viņš ar ģimeni ar kuģi bēga uz Vāciju. Pēc tam Kārkliņš nokļuva karagūstekņu nometnē Lielbritānijā, no kurienes 1951.gadā devās uz Ņujorku. Pēc kāda mēneša viņš apmetās Čikāgā, kur nodzīvoja atlikušo mūžu.

Viņam bija trīs dēli, no kuriem 1947.gadā dzimušais Endrjū (Andrejs) arī ir samērā labs šahists.

Vairāk info par Ērika Kārkliņa dzīvi iespējams izlasīt šeit.