Kantāns – pasaules "Top 20" starptautiskais meistars ar sešām GM normām

02.07.2017
Kā redzams grafikā, kopš februāra Toms Kantāns savu reitingu pacēlis par 82 punktiem.

Starptautiskās šaha federācijas jūlija klasiskā šaha reitingā Toms Kantāns sasniedzis savu karjeras rekordu – 2531 punkti. Starp aktīvajiem starptautiskajiem meistariem pasaules rangā tas viņu ierindo jau dalītajā 19.-20.vietā.

Eiropas čempionātā Minskā Kantāns savu reitinga bagāžu palielināja par 24,6 punkti, bet Baltijas zonālā turnīra Liepājas posmā – par 16,8. Kopā kāpums par 41,4 punktiem, bet kopš februāra jau par 82 punktiem!

Gan Minskā, gan Liepājā viņa sniegums ļāva izpildīt lielmeistara normas. Vēl pie tam Eiropas čempionātā uzreiz varēja iegūt divas (tāpāt kā šaha olimpiādēs). Tādējādi vienā reitinga apskaitīšanas mēnesī Kantāns ieguva trīs lielmeistara normas, kas ir unikāls notikums Latvijas šahā.

Sliktā ziņa šajā pozītīvajā stāstā ir tā, ka pretēji citiem gadiem, šogad FIDE normas neapstiprinās reizi ceturksnī, bet Kantānam ir jāgaida līdz Starptautiskās šaha federācijas kongresam, kas sāksies 7.oktobrī Antālijā, Turcijā. To Latvijas Šaha federācijai apstiprināja FIDE prezidents Kirsans Iļumžinovs.

Jau šobrīd Kantānam ir sešas GM normas, un līdz oktobrim, sekmīgi spēlējot, viņš šim skaitam var pievienot vēl kādu pārīti. Tuvākā iespēja būs jau 6.-15.jūlijā 10 kārtu "Open" turnīrā Benaskē (Spānija).

Vēl jūlija reitingā savus karjera labākos reitingus sasnieguši Ņikita Kuzņecovs (2130) un Rebeka Atte (1617). Kuzņecovs Vācijas U-16 čempionātā savu reitingu pacēla par 52,8 punktiem, bet "Baltija Cup" Palangā – par 64,40, un Latvijas U-16 rangā pārvietojās jau uz otro vietu, atpaliekot vien no Iļjas Semjonova.

Latvijas rangā jūlijā pirmo pozīciju atkal ieņēmis Igors Kovaļenko. Jūnijā reitingā viņam ar Alekseju Širovu bija vienāds reitings (pa 2656), taču Minskā Kovaļenko pievienoja trīs punktus, savukārt Širovs aizvadītajā apskaites periodā klasisko šahu nespēlēja. Pasaules labāko reitingā abi mūsu šahisti atrodas attiecīgi 88. un 97. pozīcijās.