Lejuplādei pieejama vērienīgā "Latvijas šahistu enciklopēdija"

26.04.2017

Klajā nākusi ārsta, vēsturnieka un šahista Valdemāra Zemīša (1925–2012) sastādītās "Latvijas šahistu enciklopēdijas" elektroniskā versija. Zemītis šo enciklopēdiju veidoja piecpadsmit gadu garumā. Tajā ietverti vairāk nekā tukstots uzvārdu, aptverot laika posmu no 1900. līdz 2000.gadam.

Kaut enciklopēdija par šahistiem, to labākajām partijām un sasniegumiem, bija sastādīta jau pasen, tā līdz šim pastāvēja tikai drukas verijā. Nu pateicoties Sergejam Pavlovam, kas veicis pamatīgus skanēšanas darbus, tā pieejama lejuplādei jebkuram šaha interesentam.

Šeit var lejuplādēt pirmo daļu (uzvārdi no A līdz K), savukārt šeit otro (no L līdz Z).

Vikipēdijā Zemītim veltīta atsevišķa sadaļa. Cita starpā tajā teikts, ka viņš 1960. gadā sarakstījis savu pirmo grāmatu par šahu "The unknown Tal" ("Nezināmais Tāls"), kas bijis viens no pirmajiem pētījumiem par Latvijas šaha leģendu Mihailu Tālu. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas aktīvi piedalījies Latvijas šaha dzīvē. No 2002. gada līdz 2006. gadam bijis viens no Latvijas šaha žurnāla Latvijas Šaha Vēstnesis izdevējiem. Mūža pēdējos gados nopietni pievērsies Latvijas šaha vēstures pētījumiem un radījis savu lielāko darbu "Encyclopedia of Latvian Chessplayers" ("Latvijas šahistu enciklopēdija"), kurā centies apkopot ziņas par visiem Latvijas šahistiem. Enciklopēdijā ir savākts vairāk nekā 800 lappušu materiāls ar šahistu biogrāfijām, fotogrāfijām un spēlētajām partijām. Neraugoties uz tādiem darbiem raksturīgajiem trūkumiem, tā ir vērtīgs izziņas avots jebkuram Latvijas šaha vēstures pētniekiem un interesentiem.