Siguldas Divcīņa – šahs un krokets brīvā dabā

29.06.2024

Siguldas Šaha klubs un "Kroketa klubs SIG-LIG" atsāk šosezon savu sadarbību, organizējot šaha un kroketa spēles turnīrus sporta disciplīnā Siguldas divcīņa. Sacensību dalībnieki savā starpā vienu dueli izcīna pie šaha galdiņa, bet otru – kroketa zālāja laukumā.

Abi šie sporta veidi prasa koncentrāciju, situācijas analīzi, spēju pieņemt lēmumu un to realizēt. Šahā prasmes ir jāpierāda, veiksmīgāk vadot savu 16 šaha figūru armiju un iznīcinot pretinieka karaļa aizsardzību, bet kroketa spēlē ir jāmāk precīzāk un apdomīgāk ripināt kroketa bumbas, izsitot pirmajam savas krāsas bumbu caur noteikta skaita vārtiņiem, tādējādi iegūstot punktus.

Siguldas divcīņas idejas autore Sandra Harlinska uzskata, ka šie abi sporta veidi ir līdzīgi loģiskās domāšanas jomā un papildina viens otru. Šaha partiju pretinieki izspēlē, sēžot pie šaha galdiņa, savukārt, kroketa partiju – staigājot pa zālāju.

Kopš 2019.gada Siguldā satiekas šaha figūru pavēlnieki un kroketa bumbu sitēji, lai izvilktu kvadrātsakni no abu šo sporta veidu prasmēm. Lai noteiktu uzvarētāju turnīrā šo 5 gadu laikā ir  spēlēts gan šahs un krokets ar handikapiem, gan Dice-chess, gan Dice-krokets.

2024.gada sezonā apstiprinātais Siguldas Divcīņas formāts ir sekojošs:
Mačā sacenšas divi spēlētāji, kuri izspēlē vienu ātrā šaha partiju (30 min) un īso kroketa spēli (30 min). Kopējā mača ilgums ir ne vairāk kā stunda. Uzvarai golfa kroketa spēlē nepieciešams gūt 4 vārtus no 6 iespējamiem;  tas ir, ja  spēle noslēdzas ar 4:0, 4:1 vai 4:2, tad uzvarētājs iegūst 2 punktus, bet, ja spēlē iestājās rezultāts 3:3, tad tiek pasludināts neizšķirts un katram spēlētājam piešķir 1 punktu. 

Šaha partijas uzvaras rezultātu arī novērtē ar 2 punktiem, bet neizšķirta gadījumā katram spēlētājam piešķir 1 punktu. Saskaitot iegūtos punktus tiek noskaidrots mača uzvarētājs vai arī mača rezultāts var būt neizšķirts! 6 dalībnieku gadījumā izspēlējam rinķa turnīru, bet lielāka dalībnieku skaita gadījumā tiek organizētas grupu spēles ar tām sekojošām izslēgšanas spēlēm līdz ir noteikts turnīra uzvarētājs.

Siguldas Divcīņas turnīri notiek 3 reizes sezonā – jūnijā, jūlijā un augustā. Kopš pagājušā gada ir iedibināta tradīcija, ka katra mēneša uzvarētāja vārds tiek iegravēts uz ceļojošā kausa. Jau pirmie trīs 2023.gada labākie Siguldas divcīņas spēlētāju vārdi ir iemūžināti un tie ir Viktors Harlinskis, Sandra Harlinska un Ivars Jēkabsons. Laikam nav dīvaini, ka visi uzvarētāji patreiz ir siguldieši, bet par turnīra trofejām ir cīnījušies arī citu Latvijas novadu pārstāvji.

Apkopojot dalībnieku sastāvu šo piecu gadu laikā jāmin, ka šo sporta veidu bez iepriekšminētajiem siguldiešiem ir iemēģinājuši Latvijā zināmi šahisti – Aivars Stašāns, Vladimirs Svešņikovs, Ingrīda Priedīte, Astra Goldmane, Līga Ungure, Matīss Mitenieks  kā arī jaunās paaudzes pārstāvji Marija Kuzņecova un Patriks Ivulāns. 8.jūnijā norisinājās pirmais šīs sezonas Siguldas Divcīņas turnīrs, kurā piedalījās 8 dalībnieki un sīvā cīņā uzvaras laurus plūca Sandra Harlinska.

Vēl 2024.gada sezonā ir ieplānoti divi Siguldas Divcīņas turnīri – 21.jūlijā (svētdiena) un 17.augustā (sestdiena). Turnīra organizatori plāno, lai divcīņas turnīri nepārklātos ar lieliem šaha forumiem, bet redzot, ka šaha dzīve Latvijā uzņem arvien lielākus apgriezienus, tas ir gandrīz neiespējami.

Droši vien, ka jautājumu patreiz ir vairāk kā atbildes, bet tikai darot varam izprast jebkuras lietas būtību! Siguldas Divcīņā galvenais ir uzņēmība un atvērtība visam jaunajam!

Papildus informācija: siguldachess@gmail.com

Sandra Harlinska
Siguldas šaha klubs / Kroketa klubs SIG-LIG

Publicitātes foto
Publicitātes foto
Publicitātes foto