»

Dec
19

Eiropas “ātrajā” čempionātā labākie no Latvijas šahistiem – Meškovs un Neikšāns

Aizvadīts kārtējais Eiropas čempionāts ātrajā šahā un ātrspēlē, kas tradicionāli notiek Varšavā. No Latviju pārstāvošajiem augstākās vietas ieņēma Ņikita Meškovs un Arturs Neikšāns. Šīs sacensības, kas ilgst trīs dienas, Eiropā ir ļoti populāras sava demokrātiskuma un kompaktā formāta dēļ. Turnīrā piedalās gan ekstraklases lielmeistari, gan jauni iesācēji. Pirmajā dienā, piektdien, notika ātspēles sacensības. No 379 dalībniekiem gandrīz desmitā daļa bija mūsējie – 37. Spēcīgā konkurencē – 62 lielmeistari – pēc 13 kārtām (katrā divas partijas) visaugstāko vietu no mūsu desanta ieņēma FM Ņikita Meškovs. Viņam 16,5 punkti no 26 iespējamajiem un 45. pozīcija. 53.palika IM Guntars Antoms, 55. – FM Toms Kantāns, bet 65. – IM Arturs Neikšāns. B-18 grupā Meškovs ierindojās augstajā ceturtajā, bet Kantāns sestajā vietā. B-12 grupā arī ceturtais palika Dmitrijs Tokranovs, bet B-16 piektais – Arturs Bernotas.

Neveiksmīgs finišs dāmām. WGM Laura Rogule pēdējā kārtā zaudēja abas partijas un palika vienpadsmitā (pērn viņai bija bronzas medaļa), bet WGM Ilze Bērziņa arī ar 14 punktiem palika piecpadsmitā. Katrai no viņam viena uzvara vairāk nozīmētu medaļu.

Par čempionu absolūtajā vērtējumā nedaudz negaidīti kļuva armēnis GM Hrants Melkumjans (2615), apsteidzot Alekseju Drejevu (Krievija, 2710) un mājinieku Radoslavu Vojtašeku (2705). Sievietēm par čempionu kļuva leģendārā Judīte Polgara (Ungārija, 2710).

Sestdien un svētdien risinājās sacensības ātrajā šahā – apdomas laiks katram 15 minūtes uz partiju plus 10 sekundes par gājienu. Gan lielāks kopējais šahistu skaits, gan vairāk mūsējo. No 747 dalībniekiem 41 bija no Latvijas. Vēl stiprākā konkurencē nekā blicā, ar 9,5 punktiem no 13 mūsu starptautiskais meistars Neikšāns ierindojās 30.vietā.

Tomēr gandarījumu par to viņš nejuta, jo visos trijos zaudējumos (arī pret nākamo čempionu GM Baduru Jobavu (2678)) viņam bija pārsvars, taču kļūdas un veiksmes trūkums liedza uzvarēt. Pērn viņš zaudēja pēdējo partiju un ierindojās 41.vietā (uzvaras gadījumā būtu septītais), tādēļ šī gada rezultāts tomēr ir progress. Meškovs ar 8,5 punktiem palika 75., IM Rolands Bērziņš – 81., bet Verners Putka – 92.

Un mūsu sievietēm atkal tikai pēdējās kārtas neveiksmes lika palika bez medaļām. Uzvaru gadījumā būtu otrā un trešā vieta, taču šoreiz ar 8 punktiem 7.pozīcija Rogulei, bet 8. – Bērziņai. Toties labākais B-12 grupā bija Tokranovs – 8 punkti, bet trešo  vietu G-12 ieņēma Elizabete Limanovska.

Noteikti jāatzīmē arī vēl viena mūsējā starts. Vēl Spāniju pārstāvošais (no 1.janvāra it kā vajadzētu bija Latvijas  šaha pilsonim) GM Aleksejs Širovs ātrajā šahā ar 10 punktiem ieņēma desmito vietu.

Abu turnīru balvu fonds bija 30 000 eiro.

Visi ātrspēles rezultāti apskatāmi šeit.